Informacje INNOWACJA NOWOŚCI REGULAMIN Zadania na rok szk. 2023/24 WYDARZENIA KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ AKTYW BIBLIOTECZNY Lektury - rok szk. 2023/24 BIBLIOTEKA PRZYJAZNA UCZNIOWI Wyniki czytelnictwa RANKING NAJCIEKAWSZYCH KSIĄŻEK FILMY NA DVD 17 zalet czytania książki dla dzieci BIBLIOTERAPIA SZTUKA WŚRÓD KSIĄŻEK STRONY INTERNETOWE - dla dzieci STRONY INTERNETOWE dla rodziców

Zadania na rok szk. 2023/24

DZIAŁANOŚĆ BIBLIOTEKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W NOWEM

Działalność biblioteki Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowem opiera się na:

Planie pracy biblioteki na rok szk. 2023/2024

Planie pracy aktywu bibliotecznego – Koła Miłośników Książki

MISJA BIBLIOTEKI – zapewnienie uczniom możliwości nabycia wiedzy i umiejętności w zakresie poszukiwania informacji z różnych źródeł oraz wpojenie zamiłowania do czytania książek, dzięki nowoczesnej bibliotece szkolnej – tzw. mediotece.

WIZJA – absolwent naszej szkoły posiada nawyk czytania, chętnie czyta i szanuje książki, potrafi samodzielnie poszukać potrzebnych informacji.

Cele:

1. Zaspokojenie potrzeb uczniów i nauczycieli związanych z realizacją programu dydaktyczno – wychowawczego szkoły.
  2. Przygotowanie uczniów do samodzielnego wyszukiwania informacji.
  3. Kształtowanie zainteresowań czytelniczych i wyrabianie nawyku czytania.
  4. Kształtowanie nawyku korzystania z komputerów w celach edukacyjnych – biblioteka jako multimedialne centrum informacji.
  5. Propagowanie czytelnictwa poprzez pracę z aktywem bibliotecznym.
  6. Współpraca z nauczycielami, rodzicami i bibliotekarzami bibliotek w regionie.
  7. Doskonalenie warsztatu pracy, samokształcenie i doskonalenie zawodowe.

ZADANIA na rok szk. 2023/24

1. Zachęcanie uczniów do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej,
  2. Przeprowadzenie lekcji w czytelni promujących księgozbiór dla dzieci,
  3. Promowanie nowości książkowych na stronie internetowej szkoły i gazetkach.

Biblioteka jako szkolne centrum informacji multimedialnej posiada: 4 komputery z dostępem do Internetu, urządzenie wielofunkcyjne, telewizor, DVD, magnetowid, dyktafon, czytnik e-booków oraz bogaty zbiór programów komputerowych i płyt DVD. Komputery zgodnie z regulaminem wykorzystywane są tylko w celach edukacyjnych. Dzięki nim czytelnicy mają możliwość wyszukiwania informacji nie tylko metodą tradycyjną (z księgozbioru podręcznego) ale i elektroniczną. Czytnik e-booków daje możliwość czytania książek w wersji elektronicznej oraz słuchania audiobooków.

Biblioteka posiada również komputerowy katalog programu Progman, który:

-      przyspieszył możliwość sprawdzenia dostępności danej pozycji w bibliotece przez czytelnika oraz

-      usprawnił pracę bibliotekarza.

I. Praca pedagogiczna polega na prowadzeniu różnorodnych form pracy z czytelnikiem jak:

ü  konkursy plastyczne, literackie związane ze Światowym Dniem Książki,

ü rozmowy o książkach i pisarzach w czasie udostępniania księgozbioru oraz kierowanie lekturą czytelników bardziej zaawansowanych,

ü  reklamowanie nowości książkowych w formie gazetek, wystawek, plakatów,

ü  pomoc uczniom przygotowującym się do konkursów przedmiotowych,

ü  otaczanie opieką uczniów stroniących od książki,

ü  rozwijanie zainteresowań uczniów literaturą popularnonaukową poprzez: wystawki w bibliotece, wyrabianie nawyku samodzielnego korzystania z księgozbioru podręcznego, rozmowy z uczniami na temat książek popularnonaukowych,

ü   prowadzenie współzawodnictwa w czytelnictwie,

ü  propagowanie postaci patrona szkoły A. Fiedlera przez prowadzenie kroniki patrona, uzupełnianie materiałów do KĄCIKA PATRONA oraz wzbogacanie księgozbioru w książki Fiedlera i o samym pisarzu.

ü  prowadzenie zajęć o bibliotece i książkach tzw. lekcji bibliotecznych w klasach I-IV (do zajęć wykorzystywane są plansze i pomoce wykonane przez nauczyciela-bibliotekarza),

ü  pracy z aktywem bibliotecznym – Kołem Przyjaciół Biblioteki, do którego należą 3 uczennice,

Bibliotekarz zapewnia aby czytelnia była miejscem cichej pracy. Uczniowie mogą korzystać z bogatego wyboru książek z księgozbioru podręcznego, czasopism oraz czterech komputerów z dostępem do Internetu. Biblioteka posiada skomputeryzowany katalog programu „Biblioteka szkolna”, z którego mogą korzystać wszyscy czytelnicy.

II. Praca organizacyjno-techniczna

polega na prowadzeniu: dziennika biblioteki, księgi inwentarzowej i ubytków, katalogów (w tym komputerowego), kart czytelniczych, rejestru wypożyczeń dla nauczycieli oraz korzystania z komputerów, księgi odwiedzin w czytelni, ewidencji czasopism. Bibliotekarz prowadzi dzienną, miesięczną, semestralną i całoroczną statystykę wypożyczeń. Ponadto monitoruje, aby łącznicy klasowo-biblioteczni wypełniali ewidencję wypożyczeń klasy. Bibliotekarz zdaje sprawozdania z działalności biblioteki na radach pedagogicznych za I semestr oraz za cały rok.