KAMPANIA "Jestem zawsze kulturalny"

WSTĘP

W roku szkolnym 2014/15 prowadzimy kampanię pod nazwą "Jestem zawsze kulturalny", czyli krótki kurs savoir-vivre'u.

Co to jest savoir-vivre ?

Słowo savoir-vivre powstało jako połączenie dwóch francuskich czasowników: savoir – wiedzieć, umieć i vivre – żyć. Savoir-vivre – dosłownie: „umiejętność życia” to znajomość form towarzyskich, zwyczajów, reguł zachowania się w określonych sytuacjach.

Czy jest to jeszcze komuś potrzebne???

Dzisiaj wielu ludziom wydaje się, że wszyscy stawiają na luz i zasady zachowania nie są zupełnie do niczego potrzebne. Tymczasem to wielka pomyłka. Rzeczywistość jest inna. Na rynku pracy nie liczą się wyłącznie dyplomy ukończonych uczelni i wiedza, ale też umiejętność pracy w zespole, takt  i kultura bycia i elegancja, czyli wszystko to, czego uczą „przestarzałe” zasady savoir-vivre’u. Czy przyszły pracodawca, mając do wyboru kilka osób z tymi samymi kwalifikacjami, wybierze kogoś, kto przychodzi niedbale ubrany, żuje gumę i mówi młodzieżowym slangiem?

Niektórzy młodzi ludzie uważają, że na dostosowanie się do społecznych wymagań przyjdzie czas w dorosłym życiu, a na razie nie warto się przejmować dobrymi manierami. Czyżby? Umiejętność zachowania się w określonych sytuacjach jest jak pływanie czy jazda na rowerze: trzeba się nauczyć, a potem robi się to odruchowo. Młodość jest czasem na naukę, teraz  gafy i potknięcia będą wybaczone, w dorosłym życiu płaci się za nie wyższą cenę.

Jak będzie wyglądała kampania ?

Co miesiąc zostanie omówione jedno zagadnienie dotyczące savoir-vivre'u. Zostanie ono potraktowane szerzej na stronie internetowej szkoły. Natomiast w skrócie zostanie ono zaprezentowane w holu szkoły, na jednej z tablic. Odbędzie się też apel prezentujący zasady savoir-vivre'u w praktyce. Każdy zainteresowany sprawdzeniem swoich umiejętności z zakresu dobrego wychowania będzie mógł się sprawdzić pod koniec roku szkolnego robiąc sobie test pobrany na naszej szkolnej stronie internetowej.

Kto zajmuje się kampanią?

Kampanią zajmuje się  pani Janina Badziąg-Grabowska, a apelem zajmie się Samorząd Uczniowski.

Życzymy Wam, drodzy uczniowie, abyście mile spędzili czas czytając mini artykuły oraz z chęcią wprowadzali zasady poprawnego zachowania się.