Zuchy i harcerze z naszej szkoły pomimo trwającej kwarantanny ciągle pracują nad własnym rozwojem. Przez ostatnie 2 miesiące zdobyły liczne sprawności min. sprawność znawcy liczb, baranka wielkanocnego, higienisty, lalkarza, religioznawcy, ratownika, mistrza gier planszowych. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z realizacji zadań.
P. Erward
Zbliża się 229-ta rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zapamiętamy ją zapewne szczególnie, poprzez wyjątkowość sytuacji, w której wszystkim nam przyjdzie ją świętować razem, ale osobno.
Zachęcamy do zapoznania się z ciekawymi materiałami edukacyjnymi i filmami, które udostępnia Zamek Królewski: Zamek Królewski - materiały edukacyjne: 3 maja.
W czasie epidemii koronawirusa bardzo ważne jest dbanie o zdrowie własne i innych. Zgodnie z zaleceniami powinniśmy szczególnie dbać o higienę, ale także powinniśmy zostawać w swoich domach. Klasa 1C wraz z wychowawcą wzięła udział w akcji #zostańwdomu, która promuje ograniczenie kontaktów z innymi oraz nieopuszczanie swoich domów podczas epidemii.
W poniedziałek, wtorek i środę (30.03.2020r. - 01.04.2020r.) odbędzie się w naszej szkole próbny egzamin ósmoklasisty. Wyglądał będzie on inaczej niż zwykle. Uczniowie klas ósmych i ich rodzice otrzymali instrukcję postepowania w dniu egzaminu.
Kiedy wieje nudą i nie wiecie co możecie zrobić... zapraszamy do zakładki Świetlica, w której znajdziecie propozycje na czas zawieszenia zajęć.
Biblioteka poleca strony internetowe na których możecie znaleźć darmowe e-książki. Nie tylko lektury obowiązkowe.
https://wolnelektury.pl/
https://lektury.gov.pl/
https://polona.pl/
Również Empik przygotował dla Was bibliotekę.
EMPIK PREMIUM BEZPŁATNIE NA 60 DNI
Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
Jak skorzystać z promocji?
Na stronie Empik podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
Aktywuj usługę Empik Premium.
Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.
Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.
Zachęcamy do czytania nie tylko Was, ale także Waszych rodziców. Trzymajcie się ciepło i zdrowo! Do zobaczenia!
Zapraszamy uczniów klas IV – V do wzięcia udziału w szkolnym konkursie na „Najpiękniejszy herb Hiszpanii.” Technika i forma pracy jest dowolna. Prosimy o dostarczenie prac do 27 kwietnia do p. Agnieszki Dudek. Odczytanie wyników i rozdanie nagród odbędzie się podczas Apelu z okazji Dnia Europy.
Serdecznie zapraszamy!
Szkolny Klub Europejski.
Zapraszamy uczniów klas VI – VIII do wzięcia udziału w szkolnym konkursie na „Najpiękniejszy album o Hiszpanii”. Technika i forma pracy jest dowolna. Prosimy o dostarczenie prac do 27 kwietnia do p. Anety Skwirowskiej i p. Agnieszki Dudek. Odczytanie wyników i rozdanie nagród odbędzie się podczas Apelu z okazji Dnia Europy.
Serdecznie zapraszamy!
Szkolny Klub Europejski.
Uwaga! Szczepienie MMR zaplanowane na 25 marca
zostaje odwołane!
Drodzy uczniowie!
Podczas kwarantanny, która ma ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa nauczyciele będą przesyłać Wam zadania do wykonania w domu, prosimy o sprawdzanie iDziennika (zakładki: prace domowe i komunikator). Zachęcamy do korzystania ze stron internetowych do nauki online (powyżej).
Dbajcie o siebie!
Do zobaczenia w szkole w czwartek 26 marca.
Decyzją Rządu wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zajęcia w szkole zostają zawieszone na 2 tygodnie:
a) 12 i 13 marca br. to dni, w których w szkole nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze (w te dni dowozy uczniowskie pozostają bez zmian);
b) od poniedziałku 16 marca do środy 25 marca br. uczniowie nie przychodzą do szkoły;
c) zachęcamy uczniów do samodzielnej nauki w czasie, gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
d) prosimy śledzić na bieżąco komunikaty przesyłane przez idziennik;
e) w razie pytań prosimy o kontakt z dyrektorem szkoły.
Więcej informacji: Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych
Ministerstwo zdrowia o koronawirusie: Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Rekomendacje-Ministra-Edukacji-Narodowej-dla-dyrektorow-przedszkoli.pdf
Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowaj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2–3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Więcej: https://www.gov.pl/web/koronawirus
Turniej piłki halowej o Puchar Wójta Gminy Warlubie. Miejsce: hala sportowa w Komorsku. Data 10.03.2020 r. 4 zespoły: S.P. Komorsk, S.P. Dragacz, S.P. Warlubie S.P. Nowe. System rozgrywek każdy z każdym. Czas gry 2 x 12 minut. Nasze wyniki:
S.P. NOWE - S.P. KOMORSK 13 - 2.
S.P. NOWE - S.P. DRAGACZ 17 - 1.
S.P. NOWE - S.P. WARLUBIE 3 - 2. Tak więc zdobyliśmy komplet 9 punktów stosunkiem bramkowym 33 do 5 i zajęliśmy zdecydowanie I MIEJSCE!!! BRAWO ZESPÓŁ!!! Najlepszym Zawodnikiem turnieju został Igor Szczepiński, a królem strzelców Igor Flisikowski, który zdobył 15 bramek.
Trener zespołu: Sławomir Jopek
W lutym i marcu nasi sportowcy walczyli na boiskach siatkarskich w turnieju dwójek, turnieju drużyn mieszanych i zawodach międzypowiatowych w Gniewie. Zanim lekka atletyka zdominuje wiosenną aktywność, to czekają nas siatkarskie zmagania dziewcząt i chłopców między klasami 7 i 8.
Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy w naszej szkole udbył się konkurs logopedyczny o charakterze plastycznym. Prace uczniów klas III można podziwiać na korytarzu szkolnym, na ul. Myśliwskiej. Organizator: A. Bodokanis.
Ogłaszamy KONKURS
NA NAJPIĘKNIEJSZĄ
PALMĘ WIELKANOCNĄ
DLA KLAS IV- VII.
Szczegóły u wychowawców
W. Pasierbska
Ogłaszamy zbiórkę pieniędzy dla uczniów naszej szkoły i ich rodzin, którym podczas weekendu spłonął dom. W wyniku pożaru rodziny straciły cały dobytek. Prosimy o wsparcie finansowe - codziennie do piątku 6 marca nasi wolontariusze będą zbierać pieniądze w klasach w dwóch budynkach szkoły. Z góry dziękujemy za wsparcie i wielkie serca!
Wpłat można również dokonać poprzez stronę internetową pomagam.pl
link do zbiórki dla rodziny Oskara: Oskar z rodziną
link do zbiórki dla rodziny Mateusza, Jakuba i Kamila: Mateusz, Kuba, Kamil z rodziną
20 lutego uczniowie klas II-V uczestniczyli w spotkaniu z pielęgniarką z Pomorskiego Hospicjum dla dzieci w Gdańsku, które pomaga śmiertelnie chorym dzieciom, młodym dorosłymi i ich rodzinom w codziennym życiu. Pani Katarzyna Kałduńska w ciekawy sposób opowiedziała uczniom czym jest hospicjum oraz na czym polega jej praca. Przedstawiła losy niektórych swoich podopiecznych, uświadamiając ,że pomimo trudów choroby potrzebują ciepła, zrozumienia i radosnych chwil w życiu. Była to dla naszej społeczności szkolnej ważna lekcja tolerancji, potrzeby niesienia pomocy oraz uważności na drugiego człowieka.
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe. Ustanowione zostało w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Data Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie została wybrana przypadkowo. To właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, tj. Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Byli oni ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.
Także z ziemią nowską związana jest historia żołnierza „wyklętego”. Jest nim Jan Sikorski. Urodził się 24 maja 1922 roku w Bladowie niedaleko Tucholi. Pod koniec lat dwudziestych XX w. rodzina Sikorskich nabyła gospodarstwo w Twardej Górze. Jan Sikorski uczył się w szkole podstawowej w Rychławie oraz w Nowem. Jego zamiłowaniem był las, pragnął zostać leśniczym. Wybuchła jednak wojna i musiał się ukrywa. W 1942 roku związał się z TOW Gryf Pomorski, przybrał pseudonim „Orlicz”, później jako „Wilk” współpracował z Armią Krajową. Tuż po wojnie został aresztowany przez NKWD, szczęśliwie jednak uciekł z transportu. Od września 1945 roku pełnił funkcję leśniczego w Kużnicy. Związał się z oddziałami partyzanckimi Władysława Chelińskiego „Małego” i Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. 3 czerwca 1946 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Grupy Operacyjnej MO/UB pod dowództwem ppor. Zdzisława Wiziora. Podczas próby odbicia więźniów Jan Sikorski został zastrzelony przez funkcjonariusza UB. Pochowany został na cmentarzu w Nowem. (źródło: gminanowe.pl)
Delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowem złożyła symboliczną wiązankę kwiatów na grobie Jana Siokorskiego.