W poniedziałek 4 listopada br. w sali gimnastycznej odbyły się mistrzostwa szkoły w skoku wzwyż chłopców klas od czwartych do szóstych. Celem zawodów było sprawdzenie swoich aktualnych możliwości sportowych w skoku wzwyż, rozwój swojego zainteresowania w tej konkurencji, zdobycie informacji na temat techniki skoku wzwyż, a także uświadomienie znaczenia roli aktywności ruchowej w życiu człowieka. Podaję wyniki mistrzostw (pierwsza trójka w każdej kategorii):
KLASY CZWARTE:
1 miejsce- WIKTOR RESZKA klasa 4 a
2 miejsce- FRANCISZEK SZĄSZOR klasa 4 a
3 miejsce- MATEUSZ KONIECZNY klasa 4 a
KLASY PIĄTE:
1 miejsce- JULIAN SZWARC klasa 5 a
2 miejsce- TYMOTEUSZ LORENC klasa 5 a
3 miejsce- BARTŁOMIEJ BŁAŻEJEWSKI klasa 5 c
KLASY SZÓSTE:
1 miejsce- MICHAŁ OPACKI klasa 6 a
2 miejsce- PAWEŁ WAWRZYNIAK klasa 6 b
3 miejsce- WOJCIECH SZĄSZOR klasa 6 c
Organizator zawodów- Tomasz Reszke
Klasę V b odwiedziła p. Klaudia Studzińska i p. Izabela Czajka z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowem. Uczniowie podczas spotkania utrwalili zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki takim zajęciom dzieci stają się pewniejsze siebie, lepiej przygotowane do reagowania w nagłych sytuacjach.
Magdalena Świtała
31 października br. klasa IVA wzięła udział w zajęciach plastycznych w zaprzyjaźnionych Warsztatach Terapii Zajęciowej w Nowem. Z wykorzystaniem specjalnych pisaków do tkanin uczniowie projektowali bawełniane worki. W przyjaznej atmosferze w obecności uczestników warsztatów uczniowie dobrze się bawili i kreatywnie spędzili czas. Worki przydadzą się na zajęcia pozalekcyjne.
Wychowawca M. Kołodziej
Już od listopada rusza kolejna, już XXV edycja akcji charytatywnej Góra Grosza. W obiegłym roku szkolnym udało nam się zebrać prawie 140 kilogramów monet!
28 października chętni uczniowie z klas IV A, IV B, IV C, V A i V B wzięli udział w wycieczce do Gdańska. Po krótkim spacerze ulicami Gdańska i przywitaniu się z Neptunem, uczestnicy wzięli udział w spektaklu pt. „Mały Książę” w wykonaniu Teatru Piasku Tetiany Galitsyny. Zwyciężczyni programu „Mam talent” Tetiana Galitsyna wraz z artystami i aktorami Teatru Piasku wykonała niepowtarzalne show malowane piaskiem, światłem i na wodzie, wzbogacone niezwykłą techniką szybkiego malowania "speed painting".
A. Kozak, M. Świtała, D. Jakubowska, M. Literska
W październiku został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Logopedyczny pod nazwą „Dzieci dzieciom o Krakowie”. Z naszej szkoły wzięły w nim udział trzy dziewczynki z klasy III A. Wystawę prac urządzono w dniu 12 października 2024r. z okazji 25-lecia Polskiego Związku Logopedów podczas Ogólnopolskiej Konferencji Logopedycznej w Krakowie. II miejsce zajęła Zofia Krupa, której pracę zaprezentowano podczas konferencji. Wyróżniono pracę Nadii Jasik. Jej rysunek umieszczono w kalendarzu ściennym na 2025 rok. Za udział w konkursie nagrodzono Marię Szypułę. Serdecznie gratuluję i zapraszam uczniów do udziału w kolejnych konkursach logopedycznych.
neurologopeda- Janina Badziąg-Grabowska
30 października w naszej szkole zostało przeprowadzone szkolenie edukacyjno – behawioralne z zakresu samoobrony przed atakującymi psami. Zajęcia poprowadzili panowie: Mirosław Różański, były policjant i instruktor w zakresie samoobrony oraz Piotr Danielewski, pedagog – behawiorysta. Instruktorzy przeprowadzili interesującą pogadankę, podczas której zwrócili uwagę na najczęstsze błędy popełniane przez dzieci i młodzież podczas kontaktu z psem oraz wskazali powody ataku czworonoga. Trenerzy wytłumaczyli, w jaki sposób należy zachować się podczas kontaktu z niebezpiecznym psem, a także zaprezentowali uczniom w jaki sposób ocenić, czy pies przygotowuje się do ataku. Uczniowie podczas szkolenia mieli możliwość przećwiczyć postawy pozwalające ochronić ciało przed agresją psów. Dla uatrakcyjnienia szkolenia, przedstawiono również krótki pokaz tresury psa na posłuszeństwo.
W.Kotlenga
CodeWeek to międzynarodowa akcja skierowana do wszystkich, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z kodowaniem. To także rywalizacja – w słusznym celu, bo w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Nasza szkoła od kilku lat czynnie bierze udział w wydarzeniu. Uczniowie przez cały tydzień w pażdzierniku na lekcjach informatyki oraz zajęciach rozwijających skupiają się na programowaniu i projektowaniu 3D. Budują roboty, programują je, tworzą własne gry, projektują przedmioty, które następnie drukują na drukarce 3D. https://codeweek.eu/ W realizacji przedsięwzięcia pomógł nam projekt "Laboratoria Przyszłości", dzięki któremu szkoła została doposażona w roboty i drukarkę 3D.
M. Jopek
Nasza szkoła dołączyła do Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, która ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od 8 października do 19 listopada 2024 roku.
Kampania koncentruje się na:
- uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
- wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
- promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
- promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Kolejny projekt edukacyjny w ramach innowacji pedagogicznej z chemii to krystalizacja. Uczniowie wyhodowali przez kilka tygodni piękne kryształy, sól osadzała się na sznurku, jak i ściankach słoiczków. Nauka przez zabawę pokazała, ze to najlepszy sposób przyswajania wiedzy.Barbara Lewandowska
Za nami orlikowy turniej piłki nożnej chłopców klas szóstych. Najlepiej piłkę kopali chłopcy klasy 6a. Podaję wyniki turnieju:
Klasa 6 a : Klasa 6 b 2 : 0
Klasa 6 b : Klasa 6 c 3 : 2
Klasa 6 a : Klasa 6 c 2 : 0
Tabela końcowa:
I miejsce – KLASA 6 A
II miejsce – KLASA 6 B
III miejsce – KLASA 6 C
Dodatkowe informacje o turnieju:
- najlepszy strzelec klasy 6 a- Patryk Stawicki (4 bramki),
- najlepszy strzelec klasy 6 b- Lucjan Ziółek (3 bramki),
- najlepszy strzelec klasy 6 c- Wojtek Sząszor (2 bramki),
- najlepsi bramkarze turnieju: Michał Opacki (klasa 6 a) i Franciszek Szymkowski (klasa 6 b),
- klasycznym hat trickiem (3 bramki z rzędu w I połowie meczu )popisał się Lucjan Ziółek - klasa 6 b).
Opiekun- Tomasz Reszke
We wtorkowe popołudnie dnia 22 października 2024r. uczniowie z klas: IVa, IVb, IVc, Va, Vb, Vc pojechali do Grudziądza do kina "Helios" na film "Dziki robot".
Film opowiada historię robota Roz, który trafia na bezludną wyspę i spotyka lisa oraz pisklę Jasnodzióbka. Z tym pierwszym się zaprzyjaźnia, a dla pisklęcia zostaje rodzicem- mamą. Poznajemy przepiękną opowieść o trudach rodzicielstwa, relacjach matka- dziecko, bezgranicznej miłości gotowej do największych poświęceń. Twórcy opowieści zwrócili uwagę na problem odrzucenia z powodu "inności", tak powszechny w naszym świecie.
Film bawi i wzrusza. Nasi uczniowie oglądali go z zapartym tchem, wielokrotnie się wzruszali, ale również wybuchali śmiechem.
Po seansie zrobiliśmy wspólne zdjęcia.
Wyjazd ten zintegrował uczniów, pozwolił na wspólne spędzenie wolnego czasu.
Zapraszamy na kolejne wyjazdy!
Dorota Jakubowska i Magda Świtała.
W czwartek, 24 października 2024 r. odbyło się uroczyste pasowanie naszych Pierwszaków na uczniów. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas Ia z wych. Martą Nowakowską, Ib z wych. Katarzyną Balewską i Małgorzatą Openkowską, Ic z wych. Julitą Derzewską, Id z wych. Weroniką Kotlengą, rodzice, nauczyciele oraz Pani Dyrektor Agnieszka Nowak. Uczniowie klas pierwszych przedstawili program artystyczny, w którym pokazali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, a następnie zaprezentowali swoją wiedzę ogólną - ten egzamin zdali na szóstkę. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała Pani Dyrektor Agnieszka Nowak. W ten sposób Pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Arkadego Fiedlera w Nowem. Kochani Pierwszoklasiści cieszymy się, że jesteście już pełnoprawnymi uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce.
M. Jopek
Udało się! 22 października ekipa Samorządu Uczniowskiego, zajmująca się organizowaniem rozrywki w naszej szkole, zaprosiła uczniów klas 4-8 na dyskotekę pt. "Diagnoza wstępna potrzeby dobrej zabawy". Po przeanalizowaniu wyników diagnozy przeprowadzonej na podstawie obserwacji, wywiadów z uczestnikami dyskoteki i ostatecznego głosowania sformułowano jeden ważny wniosek: Potrzeba dobrej zabawy wśród uczniów naszej szkoły nie tylko istnieje, ale i ma się dobrze. Główne odpowiedzialne za organizację tej imprezy - Maja i Tosia rekomendują: Organizacja kolejnej dyskoteki szkolnej, równie udanej jak ta, jest niezbędna!
M. Chludzińska-Kopińska
15 października uczniowie klasy I A, III C i III D zrealizowały kolejne zadanie z projektu "Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną". Z tej okazji przeprowadzono zajęcia dotyczące higieny rąk. Podczas zajęć uczniowie wykonali eksperymenty, dzięki którym przekonali się, jak istotne jest używanie mydła. Dzieci poznały dokładne instrukcje, jak myć ręce, aby pozbyć się wszystkich zarazków. Na zakończenie klasy zrobiły prace plastyczne.
K. Jelinska, K. Kalinowska, M. Nowakowska, J. Wozińska
16 października w Szkole Podstawowej nr 2 im. Arkadego Fiedlera w Nowem odbyło się niezwykłe wydarzenie z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Biciu Rekordu w Pierwszej Pomocy. Blisko 60 uczniów pod okiem przedstawicieli Oddziału Kadetów Związku Rezerwistów Rzeczypospolitej Polskiej w Nowem próbowało swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy. Zanim uczniowie przystąpili do bicia rekordu, przeszli krótkie szkolenie z zasad resuscytacji krążeniowo- oddechowej, co pozwoliło wszystkim uczestnikom przygotować się do udziału w tym ważnym wydarzeniu. Punktualnie o godz. 12.00 uczniowie przystapili do akcji bicia rekordu. Przy fantomach, przez 30 minut, dzieci wykonywały nieprzerwanie resuscytację krążeniowo- oddechową. To niezwykłe wydarzenie nie tylko przyniosło satysfakcję z wykonania zadania ale także dało im poczucie, że mogą realnie przyczynić się do ratowania życia.
10 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Drzewa. Z tej okazji na parterze pojawiła się strefa relaksu dla uczniów i nauczycieli. Tego dnia mogliśmy odpocząć i zrelaksować się wśród drzew, poduszek i maskotek słuchając śpiewu ptaków i odgłosów lasu. Starsi uczniowie natomist wyruszyli tropić przyrodę w okolice szkoły. Było zielono!
K. Jelinska, M. Openkowska, K. Balewska, K. Kalinowska
3 października, w zimny, deszczowy jesienny dzień wybraliśmy się na wycieczkę do pobliskiej Toskanii Kociewskiej. Przywitano nas pyszną swojską drożdżówką i opowieścią o Kociewiu. Pomimo deszczu udało nam się zwiedzić gospodarstwo i nakarmić osiołki. Uczestniczyliśmy w warsztatach pszczelarskich i wykonania włoskiej pizzy. Bardzo nam smakowała! Bawiliśmy się wspaniale.III A z wych. B. Rychlewicz