25.04.2024 w SP1 w Świeciu odbył się powiatowy etap Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, do którego przystąpiło 13 drużyn ze szkół podstawowych. Celem konkursu jest działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Egzamin składał się z części teoretycznej - testu wiedzy o ruchu drogowym, sprawdzianu wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz z części praktycznej - jazdy rowerem po torze. W kategorii 10 -12 lat(GR I) naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V A: Zofia Michna, Michał Opacki, Miłosz Wojciechowski oraz z klasy VC Victoria Jurewicz. Nasz zespól zajął w swojej kategorii wiekowej IV miejsce. Uczniom gratulujemy sukcesu.
Artur Bodokanis.
Nowa galeria Wycieczka do Gdyni
Klasy II A i IV B w kwietniowy słoneczny dzień udały się na wspólną wycieczkę do Gdyni. Dzieci uczyły się przez zabawę w Centrum Nauki Experyment, uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, podczas których zdobyły wiedzę na temat różnych sił fizycznych. Równie dużą atrakcją dla nich było zwiedzanie oceanarium z mnóstwem eksponatów. Szczególnie te żywe były fascynujące. Wycieczkę zakończył spacer po Skwerze Kościuszki i wspólny posiłek. wychowawczynie: K. Gierka i B. Rychlewicz
Nowa galeria DRUŻYNOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
Dobiegły końca tegoroczne drużynowe biegi przełajowe ze startu wspólnego. W nich drużyna chłopców klas IV/III dotarła aż do finału wojewódzkiego. W nim zajęła 12 miejsce. Skład zespołu: Bartłomiej Błażejewski (kl. IV c), Bartosz Kowalski (kl. IV a), Filip Krupke (kl. IV c), Michał Lubiszewski (kl. IV c), Luka Szumacher (kl. III c), Julian Szwarc (kl. IV a). Opiekun: Tomasz Reszke
24-25 kwietnia 2024 r. klasy Vb i Vc odwiedziły Gniezno, Poznań i Puszczykowo. Pierwszego dnia wycieczki w drodze do Poznania odwiedziliśmy Gniezno - pierwszą stolicę Polski, gdzie największym zabytkiem jest Katedra Gnieźnieńska wraz ze Wzgórzem Lecha. W katedrze znajdują się Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życiorys św. Wojciecha. Po przyjeżdzie do Poznania udaliśmy się na warsztaty do Zamku Przemysła gdzie znajduje się Muzeum Sztuki Użytkowej. Następnie zwiedziliśmy starówkę, poznaliśmy historię słynnych koziołków i udaliśmy się do Muzeum Rogalowego, gdzie wspólnymi siłami wypiekliśmy Rogale Świętomarcińskie. Przy okazji poznaliśmy gwarę i historię miasta. Po zajęciach z okien muzeum oglądaliśmy pokaz koziołków na poznańskim ratuszu. Nocowaliśmy w Puszczykowie - mieście związanym z naszym Patronem. Kolejnego dnia udaliśmy się do Muzeum Arkedego Fiedlera w Puszczykowie, gdzie o podróżach, przygodach i życiu partona opowiadał nam syn Arkadego - pan Marek Fiedler. Ciekawe zajęcia czekały na nas w Palmiarni poznańskiej - tam dowiedzieliśmy się między innymi jak jak rośnie wanilia, cynamon czy kakaowiec, karmiliśmy egzotyczne ryby i podziwialiśmy roślinność z różnych zakątków świata. Dzień zakończyliśmy posiłkiem i lodami w największej galerii "Stary Browar".
M. Jopek
M. Danielewicz
N. Mielewska
W dniu 22.04.2024 r. w Grupie, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - na szczeblu rejonowym. W kategorii 10 -12 lat(GR I) szkołę reprezentowali uczniowie klasy V A: Zofia Michna, Michał Opacki, Miłosz Wojciechowski oraz z klasy VC Victoria Jurewicz. W kategorii 13 - 15 lat (GRII), uczniowie klasy VII A: Mikołaj Konarski, Paweł Kłudkowski i z klasy VII D Paulina Reszka. W kategorii drużynowej zespół uczniów młodszych (GRI) zajął I miejsce i będzie reprezentował naszą szkołę na szczeblu powiatowym na turnieju w Świeciu. W teście wiedzy wyróżniony został Michał Opacki, który zdobył w nim największą liczbę punktów. Uczestnikom gratulujemy.
22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie klas V uczestniczący w zajęciach rozwijających z przyrody postanowili uczcić ten dzień sądząc kwiaty na terenie naszej szkoły. Pamiętajmy o tym jak ważne są postawy proekologiczne i ochrona środowiska!
K.Jelinska
M.Danielewicz
Z okazji Światowego Dnia Kostki Rubika w dniach 17-18 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyły się dwa konkursy, które miały na celu: rozwijanie zainteresowań i zdolności matematycznych uczniów, kształtowanie umiejętności logicznego myślenia oraz popularyzowanie łamigłówek logicznych wśród dzieci i młodzieży. Pierwszy konkurs to układanie kostki Rubika na czas. W konkursie wzięło udział 5 uczniów z klas I – VII.
Wyniki finału:
I miejsce – Blanka Ścisłowska z kl. III A – 55 s
II miejsce – Maciej Świtała z kl. VII B – 1 min. 3 s
III miejsce – Mateusz Owczarek z kl. VI B – 1 min. 18 s
W drugim konkursie - o tytuł „Mistrza Sudoku” - łącznie wzięło udział 50 uczniów (20 uczniów z kl. I – III i 30 uczniów z kl. IV – VIII).
Wyniki w kategorii klas I – III (max 86 pkt):
MISTRZ SUDOKU – Łucja Kwieć z kl. III C – 75 pkt
I WICEMISTRZ SUDOKU – Aleksander Gliniecki z kl. III B – 71 pkt
II WICEMISTRZ SUDOKU – Kamil Laskowski z kl. II C – 70 pkt
Wyniki w kategorii klas IV – VIII (max 92 pkt):
MISTRZ SUDOKU – Paweł Wawrzyniak z kl. V B – 78 pkt
I WICEMISTRZ SUDOKU – Brajan Bojanowski z kl. IV B – 76 pkt
II WICEMISTRZ SUDOKU – Maja Płuciennik z kl. V C – 73 pkt
Zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY, wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział i zaangażowanie oraz życzymy dalszego rozwijania swoich pasji i zainteresowań!
Agnieszka Idzińska, Dorota Derewecka-Ścisłowska
20 edycja Powiatowego Festiwalu Sztafet już za nami. Nasza szkoła wystawiała reprezentację w trzech kategoriach. Rywalizowali uczniowie ponad kilkunastu szkół od pierwszej do ósmej klasy. Udało nam się zająć I miejsce w młodszej kategorii dziewcząt i III miejsce w kategorii starszej dziewcząt. Chłopcy wywalczyli IV miejsce w rywalizacji od klasy pierwszej do szóstej, a jako szkoła łącznie zajęliśmy I miejsce zdobywając mistrzostwo powiatu świeckiego.
W kwietniu biblioteka szkolna zorganizowała międzyklasowy konkurs ze znajomości lektur. Celem konkursu było: rozbudzanie pasji czytelniczych oraz sprawdzenie stopnia znajomości treści lektur szkolnych. W rywalizacji wzięło udział 57 uczniów z klas III. W ścisłym finale troje uczniów walczyło o pierwsze, drugie i trzecie miejsce.
WYNIKI:
I miejsce - Maja Ronowska z klasy III c
II miejsce - Blanka Ścisłowska z klasy III a
III miejsce - Cezary Malewski z klasy III a
Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów. Bibliotekarz - B. Łepek
Nowa galeria Wycieczka do Torunia została dodana do albumu fotograficznego
Klasa II c i II d wybrały się na wycieczkę do Torunia.
Główną atrakcją było zwiedzanie i zabawa w Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy". W "Żywym Muzeum Piernika" uczniowie mieli okazję poznać starodawne receptury wypiekania pierników oraz samodzielnie wykonali swoje ciastka. Ciekawym punktem wycieczki było zwiedzanie miasta, zakup pamiątek oraz zdjęcie przy pomniku Kopernika. Wycieczka przyniosła uczniom niezapomniane wspomnienia i emocje.
K. Jelinska, A. Krzemińska, K. Kalinowska
16 kwietnia b.r. odbył się konkurs ekologiczny dla klas IV. W konkursie wzięło udział 16 uczniów. Uczniowie zmierzyli się z testem, który zawierał 25 pytań związanych z ekologią i ochroną środowiska.
Oto wyniki:
I miejsce; Brajan Bojanowski
II miejsce; Liwia Reszka, Stanisław Chyła
III miejsce; Lena Jagielska, Kinga Piernicka
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. K. Jelinska, M. Świtała
Nowa galeria Projekt
Klasa IID wykonała kolejne zadanie z projektu edukacyjnego "Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną" i zapoznała się z tematyką ochrony środowiska świętując przy tym Światowy Dzień Ziemi. Uczniowie z zaciekawienie wysłuchali kolejnej przygody małpki Iwony i kota Amadeusza. Następnie wykonali karty pracy i obejrzeli film edukacyjny. Na koniec każdy zrobił pracę plastyczną pt. Moja Planeta. Od teraz każdy z II D wie, jak dbać o nasze środowisko! K. Kalinowska
Nowa galeria Światowy Dzień Ziemi
Z okazji obchodzonego 22 kwietnia Dnia Ziemi klasa II d przygotowała apel ekologiczny dla klas I - III. Uczniowie odegrali przedstawienie przypominające o konieczności segregowania odpadów oraz przypomnieli o tym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Podczas apelu klasy I odśpiewały ekologiczną piosenkę, klasy 2 przedstawiły okrzyk dla Ziemi, natomiast klasy III zaprezentowały wcześniej przygotowane plakaty pod hasłem ,,Listy dla Ziemi", które można zobaczyć na gazetce na holu. K. Jelinska, K. Kalinowska
Nowa galeria Warsztaty profilaktyczne
Klasy IID, II B, IIIA, wzięły udział w warsztatach profilaktycznych „Przyjazna zabawa to dobra sprawa” prowadzonych przez psychologa i psychoterapeutę Łukasza Molendę z Centrum Działań Profilaktycznych. Prowadzący w aktywny i bardzo ciekawy sposób uświadomił uczniom czym są konflikty, co je wywołuje, a także jakie konsekwencje mogą z nich wynikać. Uczestnicy warsztatów brali udział w ciekawych zabawach integracyjnych, poznali sposoby radzenia sobie w sytuacjach stresowych oraz niebezpiecznych. Dowiedzieli się w jaki sposób unikać niepotrzebnych konfliktów. Pedagog – Monika Kołodziej
Nowa galeria FESTIWAL SZTAFET
19 kwietnia br. na stadionie „Wdy” w Świeciu odbyła się kolejna już edycja powiatowego Festiwalu Sztafet. Wśród licznie zgromadzonych gości i publiczności oraz 24 startujących szkół podstawowych z całego naszego powiatu naszą szkołę reprezentowało 6 chłopców-sportowców, kończąc te niezwykle interesujące zawody na 4 pozycji. W klasyfikacji ogólnej szkół (wynik dziewcząt + wynik chłopców) zajęliśmy 1 miejsce. Sztafeta chłopców ( klasy 1-6): Bolesław Gutowski( klasa I a), Kamil Sobiś (klasa II c), Luka Szumacher (klasa III c), Julian Szwarc (klasa IV a), Patryk Stawicki (klasa V a), Konrad Wiesa (klasa VI a). Opiekun: Tomasz Reszke
Nowa galeria DRUŻYNOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
W poniedziałek 15 kwietnia br. w Świeciu odbyły się powiatowe Drużynowe Biegi Przełajowe ( ze startu wspólnego). W kategorii chłopców roczników 2011/2012 (klasy VI, V) zajęliśmy I miejsce. Pierwsza trójka:
I miejsce – SP-2 Nowe
II miejsce – SP-1 Świecie
III miejsce – SP- Niewieścin
Skład naszej drużyny: Nikodem Binerowski (kl. V b), Mateusz Filipiak (kl. VI b), Paweł Kłudkowski (kl. VII a), Filip Skrobański (kl. VI c), Patryk Stawicki (kl. V a), Wojciech Szczeciński (kl. VI b), Konrad Wiesa (kl. VI a).
W kategorii chłopców roczników 2013 i młodszych (klasy IV i młodsi) zajęliśmy I miejsce. Pierwsza trójka:
I miejsce – SP-2 Nowe
II miejsce – SP- Świekatowo
III miejsce – SP-5 Świecie
Skład naszej drużyny: Bartłomiej Błażejewski (kl. IV c), Stanisław Chyła (kl. IV b), Bartosz Kowalski (kl. IV a), Filip Krupke (kl. IV c), Luka Szumacher (kl. III c), Julian Szwarc (kl. IV a).
Opiekun- Tomasz Reszke
10 kwietnia w Siedlcach odbył się finał Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św Maksymilianie. Konkurs składał się z 2 części - pisemnej oraz ustnej. W części pierwszej Maciej Świtała, który był reprezentantem zarówno naszej szkoły jak i całej diecezji pelplińskiej musiał wykazać się znajomością treści książki Marii Kączkowskiej "Ojciec Kolbe" oraz księgi Dziejów Apostolskich, gdyż test oprócz pytań zamkniętych i otwartych posiadał pytania polegające na uzupełnieniu cytatów pochodzących z tych dwóch pozycji. Maciek poradził sobie w tym zadaniu znakomicie tracąc jedynie 5 pkt. Dzięki temu zakwalifikował się na drugim miejscu do części ustnej. Wyprzedziła go jedynie uczennica szkoły w Dębowej Natalia Kowalska. Druga część finałowych zmagań polegała na udzieleniu odpowiedzi na wylosowane przez siebie pytania. Finaliści mieli do wyboru 3 koszyki, w których znajdowały się pytania za 2, 4 oraz 6 punktów. Rywalizacja była zaciekła, gdyż cała 5 uczestników postanowiła mierzyć się w najwyżej punktowanej kategorii. Maciej na wszystkie wylosowane przez siebie pytania odpowiedział bezbłędnie, podobnie jak zwyciężczyni etapu pisemnego, co finalnie dało mu 2 miejsce w Polsce.
Maćkowi składamy serdeczne gratulacje i cieszymy się z jego rewelacyjnego wyniku w konkursie na szczeblu ogólnopolskim.
Podczas lekcji techniki w ramach edukacji o ruchu drogowym, uczniowie klas czwartych wykonali makiety. Była to praca w grupach, w których zadaniem uczniów było zaprojektowanie i zrobienie planszy skrzyżowania lub przejazdu kolejowego, znaków drogowych, zapór kolejowych, torów, budynków, pojazdów i innych elementów. Zapraszam do oglądania i podziwiania najlepiej wykonanych makiet.
Artur Bodokanis.
W piątek 5 kwietnia uczestniczyliśmy w zajęciach bibliotecznych w Gminnej Bibliotece Publicznej. Prowadzący zajęcia p. Janusz przeczytał nam bajkę o Jasiu i magicznej fasoli. Rozmawialiśmy o roślinach, ich pielęgnacji i oczywiście o książkach, które pomagają dzieciom w założeniu swoich własnych hodowli. Na zakończenie zajęć zasadziliśmy 3 "magiczne" fasolki i przynieśliśmy je do szkoły. Będziemy o nie dbać, zobaczymy, co z nich wyrośnie? uczniowie II A z wychowawczynią
Nowa galeria Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Dnia 05.04. uczniowie naszej szkoły obchodzili Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Święto ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Tego dnia większość uczniów i nauczycieli – na znak solidarności – przyszło do szkoły z niebieskim elementem garderoby. Uczniowie klasy III b oraz IV a wraz z opiekunami zorganizowali przedstawienie pt. "Zaczarowani". W klasach przeprowadzono zajęcia poświęcone tematyce autyzmu. Dodatkowo można było zrobić sobie zdjęcia w fotobudce.