Poraz kolejny nasza szkoła wzieła udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Tego dnia na oknach pojawiły się kartki z działaniami matematycznymi, natomiast na uczniów czekały liczne aktywności przygotowane przez nauczycieli matematyki. W obchody tego święta w naszej szkole zaangażowali nie tylko uczniów, ale również dorośli. Z zadaniemi udaliśmy sie również do pracowników SAPO. Ten dzień udowodnił, że nauka matematyki może sprawić dużo radości i przyjemności.
Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.
W roku szkolnym 2024/2025 podczas lekcji języka angielskiego w klasie III b realizowana jest innowacja "Przygoda z lapbookami na lekcji języka angielskiego- Four seasons of the year". Dzieci podczas zajęć poznają nowe słownictwo związane z daną porą roku lub charakterystycznymi świętami dla danego okresu. Dzięki metodom aktywizującym uczniowie rozwijają różne umiejętności takie jak: pisanie, czytanie, logiczne myślenie czy kreatywność. Podczas zajęć, dzieci wykonały jesienny lapbook, w którym poznały nowe słownictwo związane z jesienią, a wszystko odbywało się w miłej atmosferze. Natalia Mielewska
Kolejna Noc w Szkole za nami! Tym razem tematem była kultura Wielkiej Brytanii. W nocy z 8 na 9 listopada wiele się działo: Graliśmy w angielskie gry, śpiewaliśmy piosenki, tańczyliśmy, podgryzaliśmy brytyjskie przekąski, nie zabrakło też herbaty. Z resztą całe spotkanie rozpoczęliśmy "at 5 o'clock". Ważnym momentem były projekty - prezentacje dot. ogólnych informacji o Wielkiej Brytanii, składanie makiety Big Bena, plakaty o Londynie i o Imperium Brytyjskim. Całą noc trwała nasza "Fancy Dress Party" o tematyce bajkowej, a w momentach, kiedy czuliśmy znużenie wysiłkiem umysłowym, graliśmy w siatkówkę - naprawdę świetna zabawa! "Taka noc tematyczna to prawdziwy skok rozwojowy dla uczniów" - mówi p. Małgosia (nauczyciel j. angielskiego grupy zaawansowanej 8AB) - "w krótkim czasie można podwyższyć swoje umiejętności, rozbudzić nowe zainteresowania, bezstresowo poćwiczyć to, co jeszcze kuleje, pobyć w miłym towarzystwie, po prostu połączyć przyjemne z pożytecznym."
8 listopada 2024r. z okazji 106 rocznicy odzyskania Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowem odbył się turniej piłki halowej pod tytułem "Gramy dla Niepodległej". W rozgrywkach wzięło udział blisko 40 uczniów podzielonych na 4 zespoły - Dmowski, Piłsudski, Witos, Paderewski. Graliśmy systemem "każdy z każdym". Zwycięzcą turnieju został zespół Piłsudski w składzie: Dominik Świerczyński, Remek Binerowski, Filip Kitowski, Jakub Krupicz. Filip Pietrzyk, Nikodem Binerowski, Franek Cybula.
II miejsce- Paderewski.
III miejsce- Witos.
IV miejsce- Dmowski.
Najlepszy bramkarz: Filip Kitowski.
Król strzelców: ex aequo Dominik Świerczyński i Nikodem Binerowski.
Najlepsi zawodnicy z poszczególnych drużyn:
MVP Dmowski- Natan Kuchta.
MVP Piłsudski- Remigiusz Binerowski.
MVP Witos- Filip Skrobański.
MVP Paderewski- Maciej Rykaczewski.
MVP turnieju Mateusz Filipiak.
Szczególne podziękowania dla sędziego głównego zawodów pana Tomasza Reszke. Poza tym dziękujemy:
1. Ola Pawelczyk- hostessa.
2. Ania Pobłocka- hostessa.
3. Marcelina Leśniak- hostessa.
4. Patryk Karcz- obsługa medyczna.
5. Adrian Jezierski- pomoc medyczna.
6. Gmina Nowe- sponsor nagród.
7. Obsługa hali.
Organizator: Sławomir Jopek.
W poniedziałek 4 listopada br. w sali gimnastycznej odbyły się mistrzostwa szkoły w skoku wzwyż chłopców klas od czwartych do szóstych. Celem zawodów było sprawdzenie swoich aktualnych możliwości sportowych w skoku wzwyż, rozwój swojego zainteresowania w tej konkurencji, zdobycie informacji na temat techniki skoku wzwyż, a także uświadomienie znaczenia roli aktywności ruchowej w życiu człowieka. Podaję wyniki mistrzostw (pierwsza trójka w każdej kategorii):
KLASY CZWARTE:
1 miejsce- WIKTOR RESZKA klasa 4 a
2 miejsce- FRANCISZEK SZĄSZOR klasa 4 a
3 miejsce- MATEUSZ KONIECZNY klasa 4 a
KLASY PIĄTE:
1 miejsce- JULIAN SZWARC klasa 5 a
2 miejsce- TYMOTEUSZ LORENC klasa 5 a
3 miejsce- BARTŁOMIEJ BŁAŻEJEWSKI klasa 5 c
KLASY SZÓSTE:
1 miejsce- MICHAŁ OPACKI klasa 6 a
2 miejsce- PAWEŁ WAWRZYNIAK klasa 6 b
3 miejsce- WOJCIECH SZĄSZOR klasa 6 c
Organizator zawodów- Tomasz Reszke
Klasę V b odwiedziła p. Klaudia Studzińska i p. Izabela Czajka z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowem. Uczniowie podczas spotkania utrwalili zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki takim zajęciom dzieci stają się pewniejsze siebie, lepiej przygotowane do reagowania w nagłych sytuacjach.
Magdalena Świtała
31 października br. klasa IVA wzięła udział w zajęciach plastycznych w zaprzyjaźnionych Warsztatach Terapii Zajęciowej w Nowem. Z wykorzystaniem specjalnych pisaków do tkanin uczniowie projektowali bawełniane worki. W przyjaznej atmosferze w obecności uczestników warsztatów uczniowie dobrze się bawili i kreatywnie spędzili czas. Worki przydadzą się na zajęcia pozalekcyjne.
Wychowawca M. Kołodziej
Już od listopada rusza kolejna, już XXV edycja akcji charytatywnej Góra Grosza. W obiegłym roku szkolnym udało nam się zebrać prawie 140 kilogramów monet!
28 października chętni uczniowie z klas IV A, IV B, IV C, V A i V B wzięli udział w wycieczce do Gdańska. Po krótkim spacerze ulicami Gdańska i przywitaniu się z Neptunem, uczestnicy wzięli udział w spektaklu pt. „Mały Książę” w wykonaniu Teatru Piasku Tetiany Galitsyny. Zwyciężczyni programu „Mam talent” Tetiana Galitsyna wraz z artystami i aktorami Teatru Piasku wykonała niepowtarzalne show malowane piaskiem, światłem i na wodzie, wzbogacone niezwykłą techniką szybkiego malowania "speed painting".
A. Kozak, M. Świtała, D. Jakubowska, M. Literska
W październiku został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Logopedyczny pod nazwą „Dzieci dzieciom o Krakowie”. Z naszej szkoły wzięły w nim udział trzy dziewczynki z klasy III A. Wystawę prac urządzono w dniu 12 października 2024r. z okazji 25-lecia Polskiego Związku Logopedów podczas Ogólnopolskiej Konferencji Logopedycznej w Krakowie. II miejsce zajęła Zofia Krupa, której pracę zaprezentowano podczas konferencji. Wyróżniono pracę Nadii Jasik. Jej rysunek umieszczono w kalendarzu ściennym na 2025 rok. Za udział w konkursie nagrodzono Marię Szypułę. Serdecznie gratuluję i zapraszam uczniów do udziału w kolejnych konkursach logopedycznych.
neurologopeda- Janina Badziąg-Grabowska
30 października w naszej szkole zostało przeprowadzone szkolenie edukacyjno – behawioralne z zakresu samoobrony przed atakującymi psami. Zajęcia poprowadzili panowie: Mirosław Różański, były policjant i instruktor w zakresie samoobrony oraz Piotr Danielewski, pedagog – behawiorysta. Instruktorzy przeprowadzili interesującą pogadankę, podczas której zwrócili uwagę na najczęstsze błędy popełniane przez dzieci i młodzież podczas kontaktu z psem oraz wskazali powody ataku czworonoga. Trenerzy wytłumaczyli, w jaki sposób należy zachować się podczas kontaktu z niebezpiecznym psem, a także zaprezentowali uczniom w jaki sposób ocenić, czy pies przygotowuje się do ataku. Uczniowie podczas szkolenia mieli możliwość przećwiczyć postawy pozwalające ochronić ciało przed agresją psów. Dla uatrakcyjnienia szkolenia, przedstawiono również krótki pokaz tresury psa na posłuszeństwo.
W.Kotlenga
CodeWeek to międzynarodowa akcja skierowana do wszystkich, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z kodowaniem. To także rywalizacja – w słusznym celu, bo w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Nasza szkoła od kilku lat czynnie bierze udział w wydarzeniu. Uczniowie przez cały tydzień w pażdzierniku na lekcjach informatyki oraz zajęciach rozwijających skupiają się na programowaniu i projektowaniu 3D. Budują roboty, programują je, tworzą własne gry, projektują przedmioty, które następnie drukują na drukarce 3D. https://codeweek.eu/ W realizacji przedsięwzięcia pomógł nam projekt "Laboratoria Przyszłości", dzięki któremu szkoła została doposażona w roboty i drukarkę 3D.
M. Jopek
Nasza szkoła dołączyła do Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, która ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od 8 października do 19 listopada 2024 roku.
Kampania koncentruje się na:
- uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
- wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
- promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
- promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.