Klasa IV b wraz z wychowawcą, dnia 11 października odwiedziła Centrum Kultury Zamek w Nowem. Pani przewodnik Elżbieta Kucińska pokazała nam dziedziniec Zamku oraz oprowadziła nas po obiekcie. Pani przewodnik opowiedziała nam historię Zamku w Nowem oraz różne ciekawostki na temat eksponatów, które znajdują się w tutejszym muzeum. Dzieci poprzez zabawę przyswoiły sobie historię Zamku w Nowem, a możliwość przymierzenia niektórych eksponatów sprawiła dzieciom ogromną frajdę. Z pewnością jeszcze odwiedzimy to wspaniałe miejsce. N. Mielewska
Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły uczcili Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie SP nr 2 w Nowem przygotowali z tej okazji piękny montaż słowno–muzyczny. Podziękowali swoim nauczycielom za trud włożony w ich naukę i wychowanie. Podczas uroczystości podkreślano, że poprzednie lata były szczególnie trudne, ze względu na naukę zdalną. Najlepsi nauczyciele i pracownicy szkoły odebrali z rąk dyrektora nagrody. Burmistrz Nowego złożył na ręce Pani dyrektor kwiaty, w podziękowaniu za zaangażowanie wszystkich pracowników szkoły.
W środę 12 października br. w Świeciu odbyły się powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe chłopców. W kategorii starszej (rocznik 2008/2009) zajęliśmy 2 miejsce (Oliwier Warzocha (8c), Oliwier Tomczak (7a), Radosław Zaremba (8d), Kamil Dymny (8d), Aleksander Zmurek (8e), Igor Jopek (8e), rezerwowy- Krzysztof Malej (7a). W kategorii młodszej (rocznik 2010 i młodsi) zajęliśmy 3 miejsce (Oliwier Behnke (6d), Paweł Kłudkowski (6a), Mateusz Filipiak (5b), Wojciech Szczeciński (5b), Jakub Krupicz (5a), Remigiusz Binerowski (6c).
Opiekun- Tomasz Reszke
10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa. O tym, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią te rośliny, dobrze wiemy. Są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen i dostarczają cennego surowca. Z okazji tego święta klasa II b przygotowała inscenizację przyrodniczą, którą przedstawiła w klasach I-III oraz przekazała każdej z klas papierowe drzewo. Na jego liściach zostały zapisane funkcje drzew. Uczniowie klas IIa i IIb podsumowali to święto tworząc prace plastyczną pt. “Kapelusz Pani Jesieni’’. Do wykonania pracy dzieci wykorzystały dary drzew: liście, kasztany i jarzębinę. Szanujmy drzewa, dopóki jest czas!
Katarzyna Balewska i Marta Danielewicz
Uczniowie klas IVc oraz VIa uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych w CK Zamek.
Dziekujemy panu Januszowi Nowak za ciekawe wykłady, dzięki którym poznaliśmy tajniki czytelnictwa i zagłębiliśmy się w świat literatury młodzieżowej.
Uczniowie, którzy jeszcze nie są zapisani do bibliotrki publicznej, na pewno odwiedzą to miejsce i wypożyczą ksiażki, które ich interesują.
B. Lewandowska, M. Jopek
W ostatnich dniach gościliśmy w naszej szkóle aktorów - amatorów z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Zaprezentowali oni klasom II, III i IV przedstawienie lalkowe "Nie bój się chcieć" w ramach projektu Powiat Świecki bez przemocy w dzień i w nocy. Bajka na motywach Kopciuszka ukazała nam jak to jest zaakceptować koleżankę z niepełnosprawnością, jakie są jej odczucia i emocje. Dziękujemy naszym sąsiadom za ciekawą inscenizację, piękne lalki i scenografię.
W klasach szóstych na lekcji techniki uczniowie wymiarowali i przecinali elementy z drewna, posługując się narzędziami ze skrzynek narzędziowych. Zostały one zakupione przez szkołę w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości". W celu zapewnienia bezpieczeństwa każdy uczeń był wyposażony w fartuch i gogle ochronne, również zakupione w ramach projektu.
Artur Bodokanis
30 września w Dzień Chłopaka klasa IV b spędziła miły czas w raz z nową wychowawczynią, na integracji w gospodarstwie agroturystycznym "HUZAR". W otoczeniu przyrody oraz jesiennej aury, klasa udała się na przejażdżkę bryczką. Następnie piekliśmy kiełbaski i zrobiliśmy sobie Dzień pieczonego ziemniaka, dzieci były zachwycone ogniskiem. Po ciepłym poczęstunku przyszedł czas na zabawy integracyjne oraz przejażdżkę konną. Oczywiście również były konkursy i upominki z okazji "Dnia Chłopaka". Pan Marcin Lewandowski oprowadził dzieci po stajni i opowiedział różne ciekawostki związane z prowadzeniem stajni i hodowlą koni. Dzieci były pozytywnie zmęczone i bardzo zadowolone z pobytu w gospodarstwie "Huzar". Weseli i pełni energii uczniowie klasy IV b wraz z wychowawczynią są gotowi na wyzwania, które przyniesie klasa IV. Serdeczne podziękowania dla Pani Małgorzaty Wolfajl i Marty Słomińskiej za zaangażowanie oraz dla Gospodarza Pana Marcina Lewandowskiego za opiekę i profesjonalizm podczas naszego pobytu w gospodarstwie "Huzar".
Wychowawca IV b Natalia Mielewska
Klasy VIC i VID pojechały na wycieczkę do Gdyni. Jak wyglądała ona oczami uczniów?
- Najbardziej podobało nam się Centrum Nauki Experyment i Oceanarium. W pierwszym mogliśmy przeżyć m.in. symulację trzęsienia ziemi, zobaczyć kolczaste łóżko, nauczyć się pierwszej pomocy i eksperymentować za pomocą wody. W Oceanarium było bardzo dużo tajemniczych ryb m.in. krokodyl, elektryczne węgorze i meduzy. Później przyszedł czas na spacer po Skwerze Kościuszki. Tam najbardziej zaciekawił nas statek Błyskawica. Kupiliśmy pamiątki i zjedliśmy pyszne jedzenie. Wycieczka była wspaniała i na długo pozostanie w naszej pamięci – mówią Antek, Filip i Natan z VID.
W naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom oraz nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. Polonistki zaprosiły klasy VI do szkolnej biblioteki. Była to niezwykła okazja do zaprezentowania nowości czytelniczych, tekstów młodzieżowych i zgodnych z zainteresowaniami dzieci i młodzieży. Tym razem w rolę czytających wcieliły się nauczycielki języka polskiego. Jak mówią uczniowie: Teksty bardzo nas zainteresowały, na pewno odwiedzimy bibliotekę w najbliższym czasie.
Organizatorzy: Wioletta Rogowska, Aleksandra Reimus, Emilia Zgubińska
W poniedziałek 26 września 2022 r. uczniowie klas IV i V uczestniczyli w wycieczce do najstarszego Leśnego Ogrodu Botanicznego w Polsce - Arboretum Wirty. Leśnik z Nadleśnictwa Kaliska oprowadził uczniów po części parkowej i leśnej opowiadając ciekawostki o cennych i rzadkich gatunkach roślin z różnych regionów świata. Po spacerze uczniowie upiekli kiełbaski na ognisku.
Karolina Jelinska Artur Bodokanis
Klasy VIC i VID udały się do kina Helios w Grudziądzu na film "King: Mój przyjaciel lew". Ta niezwykła opowieść o przyjaźni człowieka ze zwierzęciem była bardzo wzruszająca. Wszystkim bardzo się podobało.
29 września uczniowie kl. IV- VIII naszej szkoły zaopatrzeni w worki na śmieci i jednorazowe rękawiczki uczestniczyli w akcji sprzątania świata pod hasłem „wspólne sprzątanie to nasze wyzwanie”. Celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcję rozpoczęto pogadanką na temat zasad bezpieczeństwa oraz rozwiązywania rebusów dotyczących ochrony środowiska. Następnie uczniowie solidnie posprzątali wyznaczone tereny. Akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie a efekty pracy wszystkich uczniów były zadowalające. Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji sprzątania świata wyrazili nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy za udział!
Organizatorzy: Magdalena Marszałł, Natalia Mielewska, Marta Danielewicz
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach mających na celu poprawę ich bezpieczeństwa. Dnia 23.09.2022 r., w klasach 1A,1B,1C,1D odbyło się spotkanie z policjantemc- dzielnicowym p. Tomaszem Kunkiem. Podczas spotkania uczniowie przypomnieli sobie podstawowe zasady poruszania się na przejściu dla pieszych, na drodze czy chodniku. Uczniowie mogli obejrzeć plansze z podstawowymi zasadami ruchu drogowego i w ten sposób je utrwalić. Na koniec spotkania dzielnicowy wręczył każdemu odblask i długopis z podstawowymi numerami alarmowymi.
Pedagog szkolny M. Kołodziej
Samorząd Uczniowski serdecznie zaprasza uczniów kl. 4-8 do wzięcia udziału w AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA pt. „wspólne sprzątanie to nasze wyzwanie!”
Uczniowie naszej szkoły, będą wyposażeni w worki i rękawiczki.
Dla chętnych uczniów, akcję zaplanowaliśmy w najbliższy
czwartek 29 września o godz. 15:45 (zbiórka na ulicy Myśliwskiej)
Jeśli ważne jest dla Ciebie Twoje otoczenie dołącz do akcji!
Czekamy na Ciebie!
Opiekunowie: M. Marszałł, N. Mielewska, M. Danielewicz
Pamiętajcie żeby dostarczyć zgody najpóźniej do środy do świetlicy.
26.09.2022 r. klasa 6a wraz z wychowawcą i nauczycielem wspomagającym odwiedziła CK Zamek w Nowem.
Po obejrzeniu prac pana Andrzeja Tymińskiego, gdzie można było podziwiać nasze miasteczko ujęte na obrazach, udaliśmy się do sali muzealnej, gdzie mnóstwo eksponatów regionalnych i historycznych zaciekawiło młodzież. Polecamy wszystkim, którzy jeszcze nie skorzystali.
Barbara Lewandowska
W piątek 23 września w Bydgoszczy odbył się finał wojewódzki w biegach sztafetowych. Dziewczęta z naszej szkoły reprezentowały powiat świecki w sztafecie szwedzkiej i udało im się wywalczyć brązowe medale.
Trzecie miejsce w województwie jest ogromnym sukcesem, a brakowało kilka dziesiątych sekundy do najwyższego stopnia podium.
opiekun - Zbigniew Zgubiński
24 września br. udaliśmy się do Warlubia na XXXIX Biegi Pamięci Bronisława Malinowskiego. Biegi odbywały się na różnych dystansach – od 100 do 1000 metrów. Z wielką radością pragnę poinformować o tryumfie ucznia klasy II c - Luki Szumachera i uczennicy klasy VI c - Marceliny Leśniak, którzy wygrali w swoich kategoriach wiekowych. W Warlubiu prezentowali swoje umiejętności biegowe jeszcze: Hania i Kalina Kineckie, Wojciech Sząszor, Wiktor Szczepiński, Rafał Koneczniak oraz Jakub Krupicz.
Opiekun- Tomasz Reszke
W finale Kujawsko-Pomorskich Igrzysk dzieci w Festiwalu sztafet- sztafecie szwedzkiej (400m-300m-200m-100m) rozegranych na stadionie „Zawiszy” w Bydgoszczy w kategorii chłopców klas VI-V zajęliśmy 8 miejsce. Naszymi biegaczami w tych zawodach byli: Oliwier Behnke (kl. VI d), Jakub Krupicz (kl. V a), Michał Ciachorowski ( kl. VI c), Mateusz Filipiak (kl. V b), Bartłomiej Reszka (kl. VI c). Opiekun-Tomasz Reszke