DZIAŁANOŚĆ BIBLIOTEKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W NOWEM
Działalność biblioteki Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowem opiera się na:
Planie pracy biblioteki na rok szk. 2023/2024
Planie pracy aktywu bibliotecznego – Koła Miłośników Książki
MISJA BIBLIOTEKI – zapewnienie uczniom możliwości nabycia wiedzy i umiejętności w zakresie poszukiwania informacji z różnych źródeł oraz wpojenie zamiłowania do czytania książek, dzięki nowoczesnej bibliotece szkolnej – tzw. mediotece.
WIZJA – absolwent naszej szkoły posiada nawyk czytania, chętnie czyta i szanuje książki, potrafi samodzielnie poszukać potrzebnych informacji.
Cele:
ZADANIA na rok szk. 2023/24
Biblioteka jako szkolne centrum informacji multimedialnej posiada: 4 komputery z dostępem do Internetu, urządzenie wielofunkcyjne, telewizor, DVD, magnetowid, dyktafon, czytnik e-booków oraz bogaty zbiór programów komputerowych i płyt DVD. Komputery zgodnie z regulaminem wykorzystywane są tylko w celach edukacyjnych. Dzięki nim czytelnicy mają możliwość wyszukiwania informacji nie tylko metodą tradycyjną (z księgozbioru podręcznego) ale i elektroniczną. Czytnik e-booków daje możliwość czytania książek w wersji elektronicznej oraz słuchania audiobooków.
Biblioteka posiada również komputerowy katalog programu Progman, który:
- przyspieszył możliwość sprawdzenia dostępności danej pozycji w bibliotece przez czytelnika oraz
- usprawnił pracę bibliotekarza.
I. Praca pedagogiczna polega na prowadzeniu różnorodnych form pracy z czytelnikiem jak:
ü konkursy plastyczne, literackie związane ze Światowym Dniem Książki,
ü rozmowy o książkach i pisarzach w czasie udostępniania księgozbioru oraz kierowanie lekturą czytelników bardziej zaawansowanych,
ü reklamowanie nowości książkowych w formie gazetek, wystawek, plakatów,
ü pomoc uczniom przygotowującym się do konkursów przedmiotowych,
ü otaczanie opieką uczniów stroniących od książki,
ü rozwijanie zainteresowań uczniów literaturą popularnonaukową poprzez: wystawki w bibliotece, wyrabianie nawyku samodzielnego korzystania z księgozbioru podręcznego, rozmowy z uczniami na temat książek popularnonaukowych,
ü prowadzenie współzawodnictwa w czytelnictwie,
ü propagowanie postaci patrona szkoły A. Fiedlera przez prowadzenie kroniki patrona, uzupełnianie materiałów do KĄCIKA PATRONA oraz wzbogacanie księgozbioru w książki Fiedlera i o samym pisarzu.
ü prowadzenie zajęć o bibliotece i książkach tzw. lekcji bibliotecznych w klasach I-IV (do zajęć wykorzystywane są plansze i pomoce wykonane przez nauczyciela-bibliotekarza),
ü pracy z aktywem bibliotecznym – Kołem Przyjaciół Biblioteki, do którego należą 3 uczennice,
Bibliotekarz zapewnia aby czytelnia była miejscem cichej pracy. Uczniowie mogą korzystać z bogatego wyboru książek z księgozbioru podręcznego, czasopism oraz czterech komputerów z dostępem do Internetu. Biblioteka posiada skomputeryzowany katalog programu „Biblioteka szkolna”, z którego mogą korzystać wszyscy czytelnicy.
II. Praca organizacyjno-techniczna
polega na prowadzeniu: dziennika biblioteki, księgi inwentarzowej i ubytków, katalogów (w tym komputerowego), kart czytelniczych, rejestru wypożyczeń dla nauczycieli oraz korzystania z komputerów, księgi odwiedzin w czytelni, ewidencji czasopism. Bibliotekarz prowadzi dzienną, miesięczną, semestralną i całoroczną statystykę wypożyczeń. Ponadto monitoruje, aby łącznicy klasowo-biblioteczni wypełniali ewidencję wypożyczeń klasy. Bibliotekarz zdaje sprawozdania z działalności biblioteki na radach pedagogicznych za I semestr oraz za cały rok.