Informacje INNOWACJA NOWOŚCI REGULAMIN Zadania na rok szk. 2023/24 WYDARZENIA KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ AKTYW BIBLIOTECZNY Lektury - rok szk. 2023/24 BIBLIOTEKA PRZYJAZNA UCZNIOWI Wyniki czytelnictwa RANKING NAJCIEKAWSZYCH KSIĄŻEK FILMY NA DVD 17 zalet czytania książki dla dzieci BIBLIOTERAPIA SZTUKA WŚRÓD KSIĄŻEK STRONY INTERNETOWE - dla dzieci STRONY INTERNETOWE dla rodziców

BIBLIOTERAPIA

NIKT NIE RODZI SIĘ CZYTELNIKIEM,
CZYTELNIKA TRZEBA WYCHOWAĆ,
CODZIENNIE CZYTAJĄC DZIECKU DLA PRZYJEMNOŚCI

Biblioterapia – co to jest?

BIBLIOTERAPIA to „Lekarstwo na umysł"

Biblioterapia opiera się na wykorzystaniu terapeutycznych wartości literatury. Podstawy biblioterapii stworzył N. A. Rubakin, który od 1919 r. w Instytucie Bibliopsychologii w Lozannie zapoczątkował badania nad reakcjami indywidualnych czytelników.

Praca biblioterapeutyczna polega na czytaniu przez biblioterapeutę odpowiednio dobranych książek, fragmentów utworów, lub oglądaniu i słuchaniu adaptacji utworów literackich. Pozwala to osobom objętych terapią na identyfikowanie się z bohaterami literackimi.  Ważne jest także uaktywnienie lub wyciszenie osoby objętej terapią, co prowadzi do zmiany zachowań i akceptacji siebie oraz otoczenia.

Dla atrakcyjności zajęć można zastosować dramę, techniki plastyczne, muzykoterapię oraz ćwiczenia relaksacyjne.

W procesie biblioterapii wykorzystuje się:

materiały pobudzające czyli książki o tematyce awanturniczo-przygodowej, wojenne, podróżnicze i popularnonaukowe;

materiały uspakajające, do których zalicza się książki przygodowe, tzw. młodzieżowe, fantazy, literaturę humorystyczną;

materiały refleksyjne czyli powieści obyczajowe, biograficzne i psychologiczne.

Kierowanie procesem biblioterapii wymaga od nauczyciela dobrego przygotowania fachowego oraz pewnych wrodzonych predyspozycji. Biblioterapeuta to osoba wzbudzająca zaufanie, cierpliwa i tolerancyjna.

CELE:

• wzmocnienie poczucia własnej wartości,
  • pomoc w pokonywaniu problemów,
  • podanie wzorców zachowań i nadanie im znaczenia,
  • pomoc w zaakceptowaniu siebie i własnej sytuacji,
  • uczenie szacunku i tolerancji dla cudzej odmienności,
  • zmniejszenie strachu, lęku; złagodzenie agresji,
  • rozwijanie zdolności improwizacji i wyrażania uczuć

TREŚCI:

• czytanie przez biblioterapeutę wyselekcjonowanych tekstów m. in. na temat: lęku, agresji, złości, zazdrości, przyjaźni, odrzucenia przez grupę, radzenia sobie ze smutkiem, rywalizacji ...
  • dyskutowanie nad problemem w utworze,
  • wykonywanie prac plastycznych związanych z tematem zajęć,