Izba Regionalna

KOCIEWIE

1. HISTORIA POWSTANIA IZBY REGIONALNEJ.

Pomysł stworzenia izby narodził się wraz ze napisaniem programu edukacji regionalnej „ Kociewie-nasza mała Ojczyzna” w 2004 roku. Podobnie jak to było w  przypadku prac nad tworzeniem elementarza gwary kociewskiej, jego realizacji podjęli się ci sami nauczyciele - Katarzyna Balewska oraz Aleksandra Janeczek. Najpierw zaczęto gromadzić eksponaty. Pozyskiwano je często z własnych środków finansowych. Niejednokrotnie nauczyciele odwiedzali stare domostwa, głównie na wsiach i tam  odnajdywali potrzebne sprzęty. Niektóre z nich były w takim stanie, że wymagały odnowienia.  Do tego celu angażowano  członków rodzin. Po zgromadzeniu potrzebnych eksponatów, został wydzielony kącik, w którym w 2005 roku powstała Szkolna Izba Regionalna.

2. WYPOSAŻENIE IZBY.

W izbie regionalnej zgromadzono:

- maszynę do szycia,

- młynki ręczne do kawy,

- wózek dziecięcy liczący ok. 70 lat,

-  radio,

- rzeźby miejscowego artysty- Jana Weremi,

- kołowrotek,

- zestaw narzędzi stolarskich,

- skrzynię wianową,

- balię i tarę,

- szuńdy,

- gliniane naczynia,

- narzędzia rolnicze ( łopaty do zboża, sita, sierp),

- stroje regionalne.

3. WYKORZYSTANIE IZBY REGIONALNEJ.

Wyposażenie izby wykorzystuje się podczas realizacji zajęć dydaktycznych. Uczniowie mają możliwość zobaczyć  sprzęty używane dawniej, dotknąć je oraz pracować nimi. Są one używane na lekcjach historii oraz podczas zajęć z zakresu edukacji regionalnej. Dba się o wzbogacanie izby w kolejne eksponaty. Często stanowią one scenografię na szkolnych konkursach, apelach i imprezach o charakterze środowiskowym.

OPIEKUN - Katarzyna Balewska

W załączniku poniżej znajduje się aktualne sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu Edukacji Regionalnej:

Edukacja_Regionalna_SPRAWOZDANIE.doc