AKCJA "Jestem zawsze kulturalny w praktyce"

REPORTER NA TROPIE

DOBREGO

ZACHOWANIA

We wrześniu postanowiłem wytropić uczniów, którzy wiedzą, jak się właściwie przywitać i pożegnać. Odpowiedzi na ten temat udzielili mi uczniowie klas: Ia, IId i Vb. Ich zdania na ten temat były bardzo różne. Na pewno jesteście ciekawi, jak brzmiały ich odpowiedzi na moje pytania. Oto one.

Reporter: Dzisiaj rozmawiamy o zasadach powitania i pożegnania. Jak sądzisz kto pierwszy wita tę drugą osobę?

Uczniowie kl. Ia: Ten, kto wchodzi na przykład do klasy, biblioteki itp.

Uczniowie kl. IIId: Ten, kto podchodzi pierwszy. Młodszy.

Uczniowie kl. Vb: Młodszy starszą osobę.

R: Jak myślisz, ile razy należy  powiedzieć nauczycielowi " Dzień dobry" , skoro widuje się go co najmniej kilka razy w ciągu jednego dnia?

U Ia: Tyle razy, ile się go spotka. Dwa razy.

U IIId: Tyle razy, ile się go widzi. Jeden raz. Dwa razy.

U Vb: Za każdym razem, kiedy się go spotka. Jeden raz. Dwa razy.

R: Kto powinien mówić pierwszy " Do widzenia" podczas ostatniej lekcji- nauczyciel czy uczniowie?

U Ia: Dzieci żegnają panią.

U IIId: Mówi nauczycielka/nauczyciel.

U Vb: Nauczyciel żegna.

R: Wyobraź sobie, że obserwujesz przywitanie starszej pani z nastolatkiem, kto pierwszy powinien wyciągnąć rękę na powitanie?

U Ia: Nastolatek. Starsza pani.

U IIId: Nastolatek.

U Vb: Nastolatek.

R: A jeżeli witają się ze sobą dwie panie, to która wyciąga rękę jako  pierwsza?

U Ia: Starsza. Młodsza.

U IIId: Kulturalniejsza. Starsza.

U Vb: Bez różnicy. Zależy od wieku.

R: Gdybyś chciał przedstawić sobie dwóch mężczyzn, to czym będziesz się kierował w wyborze, który z nich powinien być przedstawiony jako pierwszy?

U Ia: Przedstawiamy młodszego starszej osobie. Starszego.

U IIId: Starszy. Młodszy.

U Vb: Ważniejsza osoba. Starszy młodszej.

R: Dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

Jak widzicie zdania w tak prostym temacie były podzielone. Na pytania odpowiadały te dzieci, które zgłosiły sie do odpowiedzi. Wszystkie  zostały zacytowane dosłownie. Może zdziwić Was ta skrótowa forma wypowiedzi, ale tak właśnie mówicie.

Znajdują się tutaj odpowiedzi prawidłowe i błędne. Żeby się przekonać, jak powinno być naprawdę, odsyłam Was do zakładki pod nazwą: Kampania "Jestem zawsze kulturalny"- temat pierwszy z września.

Dla utrwalenia demonstrujemy dwa przykłady poprawnego przywitania się.

Pierwsza zawsze podaje rękę dziewczynka chłopcu, pani - panu. No więc chłopcy i panowie trzymać rączki przy sobie i czekać na pierwszy gest z damskiej strony!!!

Jeśli witają się osoby tej samej płci ( dwie panie, dziewczyny, panowie, chłopcy itd.), to rękę jako pierwsza wyciąga osoba starsza do młodszej.