Nowa galeria PODSUMOWANIE CZYTELNICTWA
Biblioteki: na ulicy Nowej i na ulicy Myśliwskiej podsumowały poziom czytelnictwa za rok szkolny 2022/23. Najbardziej aktywni czytelnicy i klasy z najwyższą średnią w czytelnictwie otrzymali dyplomy i nagrody. Podsumowane zostały również konkursy czytelnicze: "Znajomości lektur klas I-III" oraz całoroczny konkurs plastyczno - czytelniczy na "Najpiękniejszy zeszyt lektur". Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do częstego sięgania po książki. B. Łepek, J. Droszkowska
Najlepsi czytelnicy: Hanna Kinecka I a, Nicola Bogalecka II a, Olga Golicka II a, Wiktoria Urbańczyk I a, Lena Pałubicka VI c
Klasy z najwyższą średnia w czytelnictwie: II a, II b, I b, VI b
Nagrodzeni w konkursie "Najpiękniejszy zeszyt lektur": Oliwa Droszkowska II a, Iga Kwiatkowska II b, Antonina Styczeń II c, Magdalena Brzezińska III b, Michał Lubiszewski III c.
Wyróżnienia: Kornelia Wera Ib, Oliwia Mielewska Ib, Malwina Gburek Ib, Olga Golicka IIa, Piotr Toszek IIb, Zofia Openkowska IIc, Maja Ronowska IIc, Nadia Czajka IIc, Agata Szreder IIc, Miłosz Jendrzejewski IIc, Lena Jagielska IIIb, Agata Otlewska IIIb, Kinga Piernicka IIIc, Bartłomiej Błażejewski IIIc
Nagrodzeni w konkursie "Znajomości lektur klas I-III":
I m. Kinga Piernika IIIc
II m. Anna Jakubowska IIIc
III m. Natalia Staniak III a, Oliwier Macudziński III a
Nagrodzeni w konkursie polonistyczno-plastyczno-bibliotecznym na kartkę walentynkową z życzeniami: „ZŁÓŻ ŻYCZENIA SWOJEJ WALENTYNCE”: Maciej Świtała VI B Wyróżnienia: Zuzanna Garbulska VIII C i Rafał Koneczniak IV B
Nagrodzeni w konkursie na najładniejszą zakładkę do książki: Agata Cumbrowska VII a, Nadia Jagielska VII a, Sławomir Piotrowski VI b, Wiktoria Czarnotta VI d
Wyróżnienia: Maciej Świtała VIB, Lena Pałubicka VIC.
W dniu 19.06 klasa 6a odwiedziła gospodarstwo agroturystyczne Huzar w Nowem. Była przejażdżka wozem taborowym nad Wisłę, oprowadzanki konne, gry i zabawy na świeżym powietrzu, a nawet pizza. Uczniowie miło spędzili czas, pogoda dopisała, humory też. Dzieci zmęczone, ale zadowolone wróciły bezpiecznie do domu.
Barbara Lewandowska
Grupa teatralna "Cuda i dziwy" wraz z p. Julitą Derzewską zaprosiła klasy młodsze do CK "Zamek" na przedstawienie pt. "Smok Podwawelski". Bylo jak w prawdziwym teatrze: kurtyna, gong, chwile radości i grozy. Młodzi artyści za swą wspaniałą grę zostali nagrodzeni gromkimi brawami. J. Derzewska
Funkcjonariusz Policji przeprowadził pogadanki profilaktyczne w klasach na temat bezpiecznego spędzania nadchodzących wakacji, szczególnie nad wodą i w górach.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas I-III brali udział w projekcie edukacyjnym „Z kulturą mi do twarzy”. Projekt objęty był patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty
Dzięki tej aktywności uczniowie realizowali cele wynikające z podstawy programowej. Praca polegała na innowacyjnej realizacji zadań z 4 modułów tematycznych: „W krainie Muz”, „Tu jest moje miejsce”, „Kocham, lubię, szanuję”, „Kultury świata”.
Wszystkie zrealizowane przez 10 klas zadania otrzymały akceptację autorek projektu i nasza szkoła została uhonorowana certyfikatem.
W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy 2a uczestniczyli w zajęciach rozwijających, podczas których uczyli się sztuki haftowania, poznawali motywy kociewskie oraz tworzyli własne projekty wykonane haftem krzyżykowym. Wszystkim uczniom dziękuję za wspólnie spędzony czas na zajęciach, to był owocny rok.
M. Danielewicz
Klasy piąte realizowały innowację organizacyjno - programową „Wynalazki wokół nas”. Odbywała się w ona ramach samodzielnej pracy uczniów i lekcji techniki i. Uczniowie pracowali w zespołach 3- 4 osobowych w których dokonali wyboru tematów. Do wyboru były między innymi następujące zagadnienia: Koło. Pismo. Od glinianych tabliczek do papieru. Druk. Mierzenie czasu. Od świecy do żarówki. Szczepionki. Antybiotyki. W pracy musieli uwzględnić następujące zagadnienia:
- czego używali ludzie przed wynalezieniem danej rzeczy,
- kto, kiedy i w jakich okolicznościach wynalazł tę rzecz,
- jak dany wynalazek wpłynął na życie ludzi i do czego był wykorzystywany,
- jak ulepszono wynalazek, co nowego odkryto dzięki niemu i jak używamy go dzisiaj.
Przy opracowywaniu tematu zobowiązani byli do korzystania z co najmniej 3 źródeł, w tym z przynajmniej jednego źródła pisanego, jak i z Internetu. Praca zakończyła się prezentacją w postaci lapbooka. Najciekawsze prace można obejrzeć na zdjęciach i w holu szkoły.
Artur Bodokanis
Nowa galeria Wycieczka rowerowa klasy III a została dodana do albumu fotograficznego
Klasa III a wybrała się na wycieczkę rowerową. Skorzystaliśmy ze ścieżki dla rowerów. Wspólna jazda sprawiła nam wiele radości. Polecamy ten rodzaj wypoczynku. W. Dembińska
Na lekcjach chemii przeprowadzamy ciekawe doświadczenia, łączymy wiedzę z praktyką, bawimy się, grany w gry edukacyjne a także zamieniamy się rolami. Lekcje inne niż zwykle dają uczniom wiele radości, a nauka przez zabawę sprawia, ze wiedza chemiczna zostaje przyswojona łatwiej.
Barbara Lewandowska
Nowa galeria Zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy - klas I-III została dodana do albumu fotograficznego
13 czerwca 2023 uczniowie klas I- III uczyli się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Wiadomo, że pierwsze minuty decydują o szansie na przeżycie osoby poszkodowanej. Kilka prostych czynności prawidłowo wykonanych może uratować czyjeś życie. Ważne jest by działać sprawnie, zachowując spokój i opanowanie. Taką wiedzę przekazała dzieciom pani pielęgniarka podczas szkolenia ratowniczego.
14 czerwca 2023 roku w Białych Błotach odbyły się II Igrzyska Lekkoatletyczne Nauczycieli i Pracowników Oświaty. Nasza szkoła ponownie wystawiła reprezentację. Tym razem z medalami powrócili p. Teresa Rarczyńska (bieg na 100 m) i p. Tomasz Chyła ( bieg na 1500m). Oboje stanęli na drugim miejscu podium, a na ich szyjach zawisły srebrne medale. Naszą szkołę reprezentowały również p. Małgorzata Chludzińska - Kopińska i p. Weronika Kotlenga ( obie w pchnięciu kulą), które w tym roku musiały uznać wyższość swoich rywalek. Uczestnikom gratulujemy podjęcia wyzwania i mamy nadzieję, że przyszły rok przyniesie kolejne zwycięstwa.
Dnia 13.06.2023 r. w Naszej Szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Europejskiego, podczas której dzieci i młodzież z klas IV-VIII przybliżyli nam kulturę i tradycje, geografię, sławne osoby, wynalazki oraz ciekawostki związane z Niemcami. Podczas spotkania uczestnicy zaprezentowali taniec oraz odśpiewali Hymn Unii Europejskiej ''Oda do radości''. Panie Dyrektor wraz z opiekunami Klubu Europejskiego wręczyły nagrody z konkursów ''Najpiękniejszy herb Niemiec'' oraz ''Najpiękniejszy album o Niemczech''. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy osobom zaangażowanym w uroczystość!
Opiekunowe SKE: A. Brambor i N.Mielewska
Mamy zaszczyt przedstawić finalistę i laureata konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2022/2023. Maximilian Mrzygłocki z klasy VIIa uzyskał tytuł finalisty konkursu przedmiotowego z języka niemieckiego, natomiast Franciszek Lorkowski z klasy VIIIe tytuł laureata konkursu z historii. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W dniu 12 czerwca br. w Urzędzie Miasta Olsztyna oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbył się finał „Konkursu wiedzy o zamkach gotyckich" w kategorii szkół podstawowych. To już kolejna 21 edycja konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie”. Na finał w Olsztynie przyjechali laureaci pierwszego i drugiego miejsca wyłonieni w I etapie gminnym. Etap ten przeprowadzony został na terenie 14 gmin należących do Stowarzyszenia „Polskie zamki gotyckie” Konkurs rozpoczął się o godzinie 11.00, a uczestników powitali Prezydenta Miasta Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz Izabela Narożniak-Jakubowska. Naszą szkołę reprezentowali: Lidia Kamińska z 5c oraz Franiciszek Lorkowski z 8e. Uczniowie rozwiązali test, a następnie zwiedzali Zamek Kapituły Warmińskiej oraz Muzeum Warmii i Mazur. Po obejrzeniu zamku i eksponatów zostały ogłoszone wyniki. Rewelacyjnie wypadł Franciszek Lorkowski, który zajął I miejsce w finale. Gratulacje!!!
SAMORZĄDOWA ADMINISTRACJA PLACÓWEK OŚWIATOWYCH ogłasza nabór na obozy w Osinach dla uczniów szkół podstawowych z Gminy Nowe.
Terminy obozów:
3.07.23-7.07.23,
10.07.23 -14.07.23,
17.07.23- 21.07.23.
Liczba miejsc ograniczona, dodatkowe informacje pod numerem - 523328569 wewnętrzny 23.
Zgłoszenia, odbiór kart kwalifikacyjnych w Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych ul. Myśliwska 2b, 86-170 Nowe.
Dnia 7 czerwca 2023 roku odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową dla klas czwartych. Wszyscy uczniowie, którzy podeszli do tego egzaminu, uzyskali kartę rowerową. Gratulujemy!
Artur Bodokanis.
Nowa galeria Akcja "Jak nie czytam, jak czytam" 2023
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowem wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Akcja w całej Polsce odbyła się 7 czerwca 2023 r. i polegała na zebraniu dzieci w jednym, ciekawym miejscu aby wspólnie czytać książki. Cel akcji to budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym. Jest to najpopularniejsza w Polsce akcja czytelnicza, która powstała, aby złamać stereotyp nieczytających dzieci. Okazuje się, że uczniowie czytają więcej niż dorośli.
Po przywitaniu zgromadzonych w autobusie szkolnym uczniów klasy IIc i wychowawczyni p. Marzeny Kowalskiej, bibliotekarki omówiły ideę akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Następnie uczniowie z wielkim entuzjazmem czytali ciekawe książki. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć z akcji w wesołym, czytającym autobusie. Bibliotekarki – B. Łepek, J. Droszkowska
Zwroty podręczników odbędą się w dniach 12.06. – 16.06.2023 r. zgodnie z ustalonym harmonogramem. Każdy uczeń ma obowiązek zwrócenia kompletu podręczników. Ćwiczenia są własnością ucznia i nie podlegają zwrotowi.
UWAGA! Jeśli podręcznik uległ zniszczeniu lub zagubieniu, zgłoś ten fakt w bibliotece szkolnej.
INSTRUKCJA ZWROTU PODRĘCZNIKÓW
MIEJSCE ZWROTU – BIBLIOTEKA SZKOLNA
Jak przygotować podręczniki?
NALEŻY:
1. zdjąć okładki (jeżeli okładki mają taśmę samoprzylepną – zostawiamy),
2. wytrzeć gumką wszystkie podkreślenia, zapiski, rysunki dokonane ołówkiem,
3. rozprostować wszystkie zagięte kartki,
4. podkleić rozdarte lub wypadające kartki,
5. usunąć własne materiały (sprawdziany, notatki, zakładki).
Bibliotekarz – Justyna Droszkowska, Beata Łepek