Nowa galeria „Szkoła do hymnu”
O symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wspólnie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji „Szkoła do hymnu”.
Zapraszamy na uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. 10 listopada 2023 roku odbędzie się uroczyty apel dla uczniów naszej szkoły, po południu na Orliku turniej piłkarski dla uczniów szkół podstawowych. 11 listopada 2023 roku o godzinie 9:10 zbiórka przy zamku w Nowem, a następnie przejście do Fary i Msza Święta. Po Mszy przejście na Rynek i uroczysty Apel Pamięci. Uroczystości będzie uświetniała kompania honorowa 8 Batalionu Walki Radioelektronicznej z Grudziądza. 12 listopada 2023 roku w Centrum Kultury Zamek w Nowem odbędzie się widowisko muzyczne "MUZYCZNE RETRO SHOW: ZŁOTE PRZEBOJE LAT 20. i 30." Występ zespołu solistów śpiewaków operowych i wirtuozów instrumentalistów Artes Ensemble. To kostiumowy, w komediowym stylu i nutką osobistego wzruszenia, szalenie widowiskowy koncert w stylu RETRO, złożony z polskich przebojów starego kina, szlagierów rewiowych i kabaretowych dwudziestolecia międzywojennego, skrzący żarliwym blaskiem srebrnego ekranu, eleganckich kreacji, lśniących pereł, zalotnych spojrzeń zza wachlarzy i pięknych futer w stylu retro artystycznej bohemy lat 20. i 30.
Zachęcamy do wspólnego świętowania!
Za nami piąta edycja akcji „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu. W ramach przedsięwzięcia młodzież odwiedzała miejsca pamięci, porządkowała groby, paliła znicze i wspominała osoby ważne dla lokalnej wspólnoty.
Nowa galeria Apel
Nowa galeria Jesienne warsztaty
25.10.2023 r. klasa II d uczestniczyła w warsztatach jesiennych w sali zabaw ,,Fantazja" w Nowem. Uczniowie wykonali trzy prace plastyczne z naturalnych składników - liści i kaszy. Podsumowaniem plastycznych zajęć było wykonanie kolorowego jesiennego drzewa - uczniowie odbijali pomalowane farbą dłonie. Na koniec czekał dla uczniów poczęstunek oraz długo wyczekiwana zabawa na konstrukcjach i dmuchanej zjeżdżalni.
K. Jelinska K. Kalinowska
W roku szkolnym 2023/24 realizowana jest podczas zajęć logopedycznych innowacja pt. „Bajeczkowo”. Dzieci dwa razy w miesiącu słuchają bajki, omawiają ją z logopedą, a później kolorują historyjkę do bajki. W październiku była to bajka „ Książę i żaba”. Zapraszamy do galerii. Logopeda- Janina Badziąg-Grabowska
12 października Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Świeciu. Dziewczęta wystartowały w kategorii Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Młodsza grupa zajęła III miejsce, a starsze dziewczęta zwyciężyły zawody powiatowe i uzyskały awans do zawodów wojewódzkich w Bydgoszczy. W finale wojewódzkim dziewczęta zajęły X miejsce.
Z. Zgubiński
Nowa galeria Projekt "Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną"
Klasa 2d i 3 b wykonały kolejne zadanie z projektu. Tym razem obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk, który przypadał 15 października. Z tej okazji klasy dowiedziały się, jak ważne jest mycie rąk dla naszego zdrowia. Ciekawe doświadczenia pokazały jak zazwyczaj niedokładnie myjemy ręce oraz jaką magiczną moc ma mydło.
Karolina Kalinowska Karolina Jelinska Małgorzata Openkowska
Dnia 18 października zakończyła się zbiórka karmy oraz akcesoriów dla psów i kotów ze schroniska w Grudziądzu. Wszystkie zebrane rzeczy dotarły do potrzebujących pupili. Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom zaangażowanym w akcję!
E. Zakrocka, M. Świtała, M. Literska
Nowa galeria Zajęcia w klasie III b
Na podstawie wiadomości zdobytych w czasie zajęć w klasie i w terenie uczniowie klasy III b poznali warstwową budowę lasu. Aby przedłużyć kontakt z przyrodą i zachować wspomnienie przyjemnych chwil spędzonych na świeżym powietrzu wykonali makietę jesiennego lasu. Do wykonania pracy dzieciom posłużyły naturalne okazy zebrane podczas wycieczki do parku.
Nowa galeria Wycieczka
Uczniowie klas I- IV odbyli pierwszą z kilku zaplanowanych wycieczek edukacyjnych w ramach Innowacji pedagogicznej „Kociewie znane i nieznane”. W stolicy regionu- Starogardzie Gdańskim zwiedzili muzeum, gdzie zobaczyli stare elementy wyposażenia domów, sprzęty używane dawniej oraz elementy dekoracyjne. Dzieci poznały historię miasta, mogły zobaczyć część drewnianego wodociągu odkrytego w trakcie wykopalisk archeologicznych. Mieliśmy również okazję wejść na stadion im. Kazimierza Deyny. Niewiele osób wie, że ten wielki piłkarz urodził się i mieszkał w Starogardzie i tam stawiał swoje pierwsze kroki, które zaprowadziły go do drużyny narodowej. Duch nieżyjącego już sportowca jest ciągle obecny, a jego wyrzeźbiona postać zajmuje honorowe miejsce na trybunie. W Pelplinie wszyscy uczestnicy bali udział w warsztatach. Jedna grupa pod okiem skryby uczyła się kaligrafii, czyli pięknego kreślenia liter, a druga samodzielnie wykonywała papier czerpany. Na koniec weszliśmy na Górę Papieską, gdzie w 1999 roku papież Jak Paweł II sprawował mszę świętą. Na otaczającym krzyż murze dzieci zauważyły herb naszej gminy. Ówczesny herb różnił się od aktualnego i stał się już historią.
13 października 2023 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowem odbyła się uroczystość upamiętniająca 250-lecie powołania Komisji Edukacji Narodowej. Była to pierwsza w Polsce i Europie państwowa instytucja oświatowa. Komisja działała od 14 października 1773 roku do 1794 roku. Do dzisiaj w rocznicę jej utworzenia obchodzi się Dzień Edukacji Narodowej.
Podczas uroczystości szkolnej Pani Dyrektor Mirela Jankiewicz podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za trud włożony w edukację i wychowanie uczniów oraz nagrodziła osoby wyróżniające się w pracy w minionym roku szkolnym. Do życzeń dołączyli: Pan Zbigniew Lorkowski z-ca Burmistrza, Pani Urszula Kempińska-Czerwińska Dyrektor SAPO, Pani Małgorzata Murawska Przewodnicząca Rady Miejskiej, Pani Aleksandra Gębala Przewodnicząca Rady Rodziców oraz Pan Sławomir Jopek Prezes ZNP w Nowem. Po części oficjalnej uczniowie klas Vc oraz VIc wprowadzili wszystkich zebranych gości w pogodny nastrój pokazując w nagranym filmie jak wygląda życie szkolne z perspektywy ucznia, było uroczyste rozdanie nagród w plebiscycie uczniowskim dla “Wyjątkowych Nauczycieli” w 12 kategoriach. Nie zabrakło czerwonego dywanu, niespodzianki w formie występu wokalnego nauczycieli i upominków - każdy otrzymał jesienne jabłko z życzeniami. Poniżej przedstawiamy wyniki plebiscytu, w którym brali udział wszyscy pracownicy szkoły, a głos oddało ponad 200 uczniów klas IV-VIII.
M. Jopek
Nauczyciele z największą liczbą głosów w kategorii "MIKROFON ROKU":
p. Sławomir Jopek
p. Weronika Kotlenga
p. Anna Różkowska
p. Remigiusz Studziński
Nauczyciele z największą liczbą głosów w kategorii "ŻARTOWNIŚ ROKU":
p. Remigiusz Studziński
p. Sławomir Jopek
p.ks. Emil Zieńko
Nauczyciele z największą liczbą głosów w kategorii "ANTYDEPRESANT ROKU":
p. Małgorzata Jopek
ks. Emil Zieńko
p. Sławomir Jopek
p. Magdalena Świtała
Nauczyciele z największą liczbą głosów w kategorii "ZŁOTA KATARYNKA":
p. Krystyna Klufczyńska
p. Aleksandra Reimus
p. Anna Różkowska
p. Sławomir Jopek
Nauczyciele z największą liczbą głosów w kategorii "GORĄCY UŚMIECH":
p. Małgorzata Jopek
p. Justyna Chmielecka - Szypuła
p. Emil Zieńko
Nauczyciele z największą liczbą głosów w kategorii "SKARBNICA WIEDZY":
p. Małgorzata Jopek
p. Mirela Jankiewicz
p. Sławomir Jopek
p. Alicja Kozak
Nauczyciele z największą liczbą głosów w kategorii "ZŁOTY CIUSZEK":
p. Małgorzata Jopek
p. Krystyna Klufczyńska
p. Joanna Turska
Nauczyciele z największą liczbą głosów w kategorii "PERFEKCYJNY BOSS":
p. Sławomir Jopek
p. Agnieszka Bodokanis
p. Barbara Lewandowska
Nauczyciele z największą liczbą głosów w kategorii "BRATNIA DUSZA":
p. Barbara Rychlewicz
p. Wiesława Dembińska
p. Monika Pawelczyk - Pekeron
Pracownicy z największą liczbą głosów w kategorii "DOBRA WRÓŻKA":
p. Iwona Madziąg
p. Ewa Klonowska
p. Anna Partyka
Pracownicy z największą liczbą głosów w kategorii "MASTER CHEF":
p. Krystyna Ostrowska
p. Anna Fryca
p. Agnieszka Kalitowska
p. Katarzyna Gburek
Pracownicy z największą liczbą głosów w kategorii "KOSZAŁEK - OPAŁEK SEKRETARIATU":
p. Marta Nowakowska
p. Małgorzata Droszkowska
p. Aneta Kamińska
We wtorek 10 października 2023r. delegacja Samorządu Uczniowskiego miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu, podczas którego pani Bogna Łoś starszy wizytator z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy przedstawiła i omówiła prezentację pt.: „Grzeczność jest w cenie. Obycie ułatwia i umila życie”. Podczas niezwykle interesującej prezentacji mieliśmy okazję przypomnieć sobie reguły kulturalnego zachowania oraz poznać techniki pracy nad budowaniem pewności siebie. Na co dzień często zapominamy o dobrych manierach, odpowiednim zachowaniu przy stole, znaczeniu własnego wizerunku i zasadach dress code, a są to niezwykle ważne wartości. Podczas prezentacji zwrócono uwagę także na to, jak ważnym elementem funkcjonowania w życiu publicznym jest etykieta, czyli postępowanie zgodne z podstawowymi zasadami savoir-vivre'u. Pani wizytator podkreśliła, że znajomość i stosowanie zasad etykiety poprawia samoocenę, wpływa na poczucie pewności siebie i pozytywne postrzeganie własnego wizerunku, co ma niebagatelny wpływ na nasze codzienne relacje w życiu społecznym. W drugiej części spotkania pani Izabela Nowakowska, nauczyciel-konsultant Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, zaprezentowała temat pt. „Porozumienie bez przemocy. Słowa mają moc.” Podczas prezentacji prelegentka zwróciła uwagę, że sztuka porozumienia jest umiejętnością budowania bliskiego kontaktu z sobą i innymi. W tym obszarze istotne są takie wartości jak: wzajemny szacunek uczniów oraz nauczycieli, stosowanie mediacji w razie konfliktów oraz poczucie bezpieczeństwa wszystkich uczestników życiaszkolnego. Całe spotkanie upłynęło w niezwykle miłej i sympatycznej atmosferze. W jego trakcie możliwa była wymiana doświadczeń związanych z tematyką prezentacji, w czym wzięli udział uczniowie i nauczyciele z innych szkół. Z uwagi na wysoką wartość spotkania, warto powtórzyć je w przyszłości lub rozważyć zaplanowanie i przeprowadzenie cyklu podobnych konsultacji.
SP_Serock_Slowa_maja_moc_10.10.23.ppt
Grzecznosc_jest_w_cenie_.pptx
Dnia 10.10. 2023 klasy VI B i C wybrały się na wycieczkę do Fromborka. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od planetarium, które zlokalizowane jest w przyziemiu dawnej dzwonnicy na Wzgórzu Katedralnym. Prezentowany seans dotyczył m.in. teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika oraz różnych planet i zjawisk astronomicznych. Dalej udaliśmy się do muzeum Kopernika w którym zgromadzono zabytki związane z postacią tego genialnego uczonego oraz przejawami upamiętniania go na przestrzeni wieków. Kolejny etapem było zwiedzanie wnętrza katedry oraz wysłuchanie krótkiej prezentacji brzmienia organów. Ostatnim zaprezentowanym przez pana organistę utworem był temat z filmu Vaiana: skarb oceanu – oczywiście rozpoznanym przez wszystkich uczniów. W katedrze obejrzeliśmy też bardzo ciekawą konstrukcję poddasza. Na zakończenie udaliśmy się do szpitala św. Ducha. Jest to jedyny zachowany w Polsce zabytek szpitalnictwa, który w niezmienionym kształcie zachował się od końca XVII w, mieści się tam muzealny Dział Historii Medycyny, gdzie prezentowane są zabytki z zakresu historii medycyny.
Anna Różkowska
Małgorzata Chludzińska-Kopińska
Artur Bodokanis
Nowa galeria Chłopcy SP-2 Nowe mistrzami powiatu!
W czwartek 12 października br. w Świeciu odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Wygrywamy!
Nasi biegacze: Paweł Kłudkowski (kl. VIIa), Mateusz Filipiak (kl. VIb), Wojciech Szczeciński (kl. VIb), Julian Szwarc (kl. IVa), Patryk Stawicki (kl. Va), Konrad Wiesa (kl. VIa), Nikodem Binerowski (kl. Vb), Hubert Toszek (kl. Va), Miłosz Wojciechowski (kl. Va).
Opiekun- Tomasz Reszke
Klasa 2d i 3b wykonały pierwsze zadanie wprowadzające do projektu. Dzieci z klasy 2 miały za zadanie wylosować karteczkę z powitaniem i odegrać scenkę. Zadanie miało na celu nauczyć rozróżniać rodzaj powitania i pożegnania względem dorosłych i rówieśników. Uczniowie z klasy 3 wykonali plakat pt. "Gaj źyczliwości". Zadanie rozpoczęliśmy od wyjaśnienia pojęcia życzliwość, następnie zapisaliśmy przykłady na liściach, które później zostały przyklejone na drzewkach. Wszyscy bardzo chętnie pracowali. Efekt końcowy jest wspaniały, a dzieci dumne, że tak pięknie udało się wykonać pracę. Dzieci z entuzjazmem przywitały małpkę Iwonę i z chęcią wykonywali zadania. Karolina Kalinowska, Karolina Jelinska, Małgorzata Openkowska
Nowa galeria „Piłkarskie piątki”
We wtorek 3 października br. na orliku w Świeciu odbył się finał powiatowy turnieju „Piłkarskich piątek”. Nasz szkolny zespół wywalczył w nim 3 miejsce. Brawo!
Skład naszej drużyny: Nikodem Binerowski (kl. Vb), Filip Pietrzyk (kl. Vb), Franciszek Kisły (kl. VIa), Szymon Bieńkowski (kl. VIb), Mateusz Filipak (kl. VIb), Krzysztof Kwiatkowski (kl. VIc).
Opiekun- Tomasz Reszke