• Egzamin ósmoklasisty trwa!

    99 uczniów klas ósmych SP2 pisze egzamin - wtorek 25.05. to zmagania z językiem poskim,  środą 26.05. zawładnęła królowa nauk matematyka, a w czwartek 27.05. ósmoklasiści łamią języki na angielskim i niemieckim. Wszyscy trzymamy za Was kciuki i życzymy powodzenia :-)

  • Zmiana organizacji pracy od 17 maja 2021 r.

    Od 17 maja 2021 r. w szkołach obowiązuje nauczanie stacjonarne dla uczniów klas I – III oraz hybrydowe dla uczniów klas IV – VIII. Zajęcia w naszej szkole będą odbywały się zgodnie z planem lekcji oraz tabelami przedstawionymi w załącznikach 2 i 3 procedury. W związku z tym prosimy wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów o zapoznanie się z nową Procedurą organizacji zajęć dla klas I-VIII od 17 maja, która została umieszczona na stronie szkoły w zakładce "Procedury Covid-19" oraz w załączniku poniżej:
    Procedura_organizacji_zajec_dla_klas_I-VIII_od_17_maja_2021_r..pdf

  • Moc serdeczności kochanym Mamom, życzą dzieci z SP nr 2 w Nowem

    Z okazji Dnia Mamy, uczniowie z klasy IIb z wychowawcą p. Barbarą Rychlewicz, przygotowali montaż słowno-muzyczny pt. "Przy Tobie nic nie grozi mi".

    Natomiast klasa Ic z wychowawcą Julitą Derzewską, życzenia  wszystkim mamom wyśpiewały piosenką.

  • Informacje dla rodziców i uczniów dotyczące egzaminu ósmoklasisty.

    W załączonych linkach znajdują się informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty przygotowane dla Państwa przez OKE w Gdańsku. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z dyrektorem szkoły.

  • KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY ZESZYT LEKTUR ROZSTRZYGNIĘTY!

    19.05.2021

    Biblioteka szkolna była organizatorem konkursu na NAJPIĘKNIEJSZY ZESZYT LEKTUR. Chętni uczniowie klas II – III prowadzili od października do kwietnia zeszyty lektur. Zapisywali w nich: tytuły i autorów przeczytanych książek, kilka zdań o bohaterach oraz rysowali obrazek związany z jej treścią. W ciągu roku szkolnego wychowawcy sukcesywnie sprawdzali zeszyty. W maju zeszyty trafiły do biblioteki szkolnej i zostały przekazane komisji konkursowej. Oceniana była: staranność, pismo, ilość opisanych książek oraz estetyka i samodzielność wykonanej przez ucznia ilustracji. Wyróżniono 15 zeszytów.

    Nagrodzeni uczniowieHubert Toszek IIa, Miłosz Wojciechowski IIa, Nina Strauchman IIa, Kalina Kinecka IIb, Nikodem Binerowski IIb, Rafał Koneczniak IIb, Paweł Wawrzyniak IIb, Julia Dunajska IIIa, Dagmara Zaremba IIIa, Amelia Behrendt IIIa, Liwia Frymarska IIIa, Oliwia Zajączkowska IIIb, Zofia Zdunek IIIb, Zuzanna Szwarc IIIb, Natalia Toszek IIIc.

    Gratulujemy !    B. Łepek

  • DZIEŃ EUROPEJSKI - Włochy

    CO ROKU W NASZEJ SZKOLE ODBYWAŁ SIĘ DZIEŃ EUROPEJSKI POŚWIĘCONY TEMATYCE DANEGO KRAJU NALEŻĄCEGO DO UNII EUROPEJSKIEJ! W TYM ROKU SĄ TO WŁOCHY. Z TEJ OKAZJI PRZYGOTOWALIŚMY DLA WAS KONKURSY!

    Szkolny Klub Europejski zaprasza wszystkich chętnych uczniów z klas VI – VIII do wzięcia udziału w konkursie wiedzy o Włoszechw formie quizu. Zaś młodszych uczniów naszej szkoły z klas IV-V zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie „Na najpiękniejszy herb Włoch”

    Prosimy, aby osoby chętne do uczestnictwa w konkursie wiedzy zgłaszały się za pośrednictwem platformy Office do p. Anety Skwirowskiej lub p.Agnieszki Dudek do 15 maja.

    Na prace plastyczne czekamy do końca maja (można odesłać zdjęcie wykonanej pracy za pośrednictwem platformy Office do p. Anety Skwirowskiej lub p. Agnieszki Dudek)

    Poniżej prezentujemy linki do stron, gdzie można dowiedzieć się nieco więcej na temat Włoch.

    https://fly.pl/przewodnik/wlochy-2-2/

    https://fajnepodroze.pl/wlochy-ciekawostki/

    https://www.lingua-house.pl/blog,1113,15-ciekawostek-o-wloszech.html

    https://italianovero.com.pl/italia-ciekawe-informacje-i-ciekawostki/

  • Wyniki konkursu „Moja ulubiona książka-projekt okładki”

    Uczniowie klas drugich wzięli udział w konkursie „Moja ulubiona książka-projekt okładki”. Komisja przyznała cztery wyróżnienia, otrzymały je następujące osoby: 

    Fabian Barabaś IIa, Kalina Kinecka  IIb, Lena Danielewicz  IIb, Marta Zielińska  IIa 

    Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Małgorzata Openkowska 

  • Mistrz Ortografii Języka Angielskiego

    29 kwietnia 2021 przeprowadzono dyktando z języka angielskiego dla klas VI-VIII. Do konkursu zgłosiło się 16 uczestników. Tekst dyktanda zawierał 10 zdań o różnym stopniu zaawansowania. Nie brakowało w nim wyrazów, które w języku angielskim mają swoje odpowiedniki homofoniczne (czyli brzmiące podobnie, jednak różniące się pod względem pisowni i znaczenia). Ostatecznie organizatorki dyktanda - K. Gerka i M. Chludzińska-Kopińska wyłoniły zwycięzcę.Tytuł Mistrza Ortografii Języka Angielskiego uzyskał Patryk Zajączkowski z klasy VIII c. Wszystkim uczestnikom szkolnego dyktanda serdecznie dziękujemy za udział, a dla Mistrza Ortografii 2021 - GRATULACJE!

  • Powrót do nauki stacjonarnej - wskazówki dla rodziców

    Rozmawiaj z dzieckiem- w natłoku obowiązków  dnia codziennego znajdź czas na rozmowę z dzieckiem. Zadawaj pytania, ale również odpowiadaj i reaguj na to , co mówi dziecko. Rozmawiając z dzieckiem masz możliwość lepiej poznać jego odczucia związane z powrotem do nauki stacjonarnej.
    Pomóż w ułożeniu planu dnia-ułożenie planu dnia jest bardzo ważne. Ustalony wcześniej plan  w sytuacji zmiany daje poczucie bezpieczeństwa. Młodsze dziecko może potrzebować wsparcia rodzica w jego ułożeniu Zaplanujcie obowiązki ale również czas na odpoczynek i relaks.
    Zaakceptuj i zrozum trudne emocje-bardzo możliwe , że powrót do nauki stacjonarnej będzie powodem odczuwania przez Twoje dziecko częściej niż zwykle trudnych emocji , takich jak strach, złość , smutek. Wyraź swoje zrozumienie. Rozmawiaj z dzieckiem o emocjach, nazywaj je i wskazuj możliwe sposoby ich wyrażania.
    Bądź w kontakcie z wychowawcą-to bardzo ważne, aby utrzymywać kontakt z wychowawcą, dopytywać o funkcjonowanie dziecka w szkole. Zachowanie i funkcjonowanie dziecka jest inne w środowisku szkolnym jak i domowym. Czasami rodzice nie mają możliwości zauważenia niepokojących sygnałów w domu.
    Szukaj pomocy u specjalisty-dostrzegając niepokojące sygnały związane z funkcjonowaniem dziecka, warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty( pedagoga, psychologa , psychoterapeuty). Wahanie się i odkładania takiej decyzji, powoduje, że dany problem przybiera na sile. Zwrócenie się o pomoc do psychologa nie jest porażką rodzicielską a przejawem troski i miłości do dziecka.

  • Sukcesy uczniów naszej szkoły

    Z radościa informujemy, że w kuratoryjnym konkursie przedmiotowym z matematyki tytuły finalistów uzyskali Julian Idziński oraz Paweł Kitowski, natomiast finalistką konkursu kuratoryjnego z języka angielskiego została Oliwia Ciachorowska. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  • Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

    5 maja w całej Europie obchodzimy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych.
    Ten dzień, to wyjątkowa okazja, aby wskazać bariery i ograniczenia, które utrudniają osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami swobodne funkcjonowanie. 
    To też moment, aby przypomnieć, że osoby niepełnosprawne zasługują na szacunek. Stąd uczniowie naszej szkoły, klas 1-8, podczas zajęć z wychowawcą mogli zapoznać się z prezentacją o funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych. Rozwinąć wiedzę na temat ich funkcjonowania w społeczności, nauczyć się tolerancji  i sposobów pomagania i wspierania.
    Włączając się w obchody tego dnia, chętni uczniowie naszej szkoły wezmą udział w konkursie plastycznym oraz w przeglądzie twórczości artystycznej „Gala Talentów” pod hasłem „Na przełaj przez pokolenia” organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Warlubiu.
    Zachęcamy do obejrzenia ciekawych prezentacji inteaktywnych:
    prezentacja 1
    prezentacja 2

  • WYNIKI KONKURSU „Czytanie mnie inspiruje – dlatego rymuję”

    05.05.2021

    Z okazji Światowego Dnia Książki w naszej szkole zorganizowano konkursy promujące czytanie książek. Uczniowie klas trzecich mieli okazję wziąć udział w konkursie literackim pt. „Czytanie mnie inspiruje – dlatego rymuję”. Wpłynęło 18 prac – rymowanych wierszy. Jury wybrało najciekawsze i przyznało dwie pierwsze nagrody i siedem wyróżnień.

    I miejsce ex aequo Amelia Behrendt IIIa i Alicja Lisowska IIIb;

    WyróżnieniaAnna Kasperek IIIa, Emilia Gościńska IIIa, Zofia Styczeń IIIb, Rozalia Bulge IIIc, Lidia Kamińska IIIc, Dominika Ogrodniczak IIIc, Nikodem Żurawski IIIc.

    Gratulujemy! Zapraszamy do przeczytania rymowanych wierszyków. B. Łepek

  • Zmiana organizacji pracy od 4 maja 2021 r.

    Od dnia 04 maja 2021 r. uczniowie klas I-III wracają do nauczania stacjonarnego.
    W związku z tym prosimy wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów o zapoznanie się z nową Procedurą organizacji zajęć dla klas I-III od 04 maja, która została umieszczona na stronie szkoły w zakładce "Procedury COVID-19" oraz w załączniku poniżej:

    Procedura_organizacji_zajec_dla_klas_I-III_od_4_maja 2021.pdf

    Informacje:

    W związku z wprowadzeniem od dnia 04 maja 2021 roku nauczania stacjonarnego dla klas I-III, zajęcia w naszej szkole odbywać się będą zgodnie z planem na ulicy Myśliwskiej 2B.

    Świetlica jest otwarta od 6:30 do 15:30.

    Plan dojazdów nie ulega zmianie.

    Procedura dotycząca organizacji zajęć:

    Wchodzenie do szkoły

    Uczniowie przychodzą do szkoły nie wcześniej niż 15 min. przed rozpoczęciem zajęć (nie dotyczy uczniów dojeżdżających i zapisanych do świetlicy).

    Po przyjściu do szkoły uczeń oczekuje na wejście w wyznaczonym sektorze. Nauczyciel rozpoczynający zajęcia z daną klasą pełni dyżur opiekując się uczniami w ich sektorze 15 min. przed każdą lekcją. Poszczególne klasy wchodzą do szkoły z nauczycielami:

    Wejście główne: I C, III C

    Wejście przy sali gimnastycznej: II C, III B

    Wejście boczne: I A, I B, II A, II B, III A

    Wychodzenie ze szkoły

    Po zakończeniu zajęć uczniowie są odprowadzani przez nauczyciela do właściwego wyjścia, z zachowaniem zasady niekontaktowania się z innymi klasami.

    Sale lekcyjne, w których odbywają się zajęcia:

    I A – 202

    I B – 201

    I C – 108

    II A – 302

    II B – 109

    II C – 304

    III A – 200

    III B – 303

    III C – 305

  • Pomagamy Lei

    Lea Kirska, mała mieszkanka naszego miasteczka, walczy z ostrą białaczką limfoblastyczną. Dziewczynka jest w trakcie chemioterapii, ale ta niestety nie działa tak, jak powinna, a komórki nowotworowe wciąż są aktywne. Konieczny jest lek – nierefundowany i bardzo drogi lek, który jest szansą na pokonanie raka i uratowanie Lei. Musimy uzbierać milion złotych, żeby ocalić tą dzielną kruszynkę! Zachęcamy do wzięcia udziału w zbiórce charytatywnej siepomaga.pl lub licytacji przekazanego przez szkołę domku dla lalek Barbie w grupie na Facebooku Pomagamy Lei 

  • Wyniki konkursu recytatorskiego

    Komisja w składzie Pań: Ewy Czerkies Gargula, Pauliny Czech Laskowskiej, Małgorzaty Strzeleckiej jednogłośnie zadecydowała, że pierwsze miejsce zajęła: Zuzanna Cichowicz z klasy IV b

    Osoby wyróżnione:

    Nadia Jagielska z klasy Va

    Maja Jelińska z klasy IV a

    Maciej Świtała z klasy IVb

    Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Nagrody zostaną wręczone po powrocie do szkoły.

    Organizatorzy: Ewa Mokwa i Monika Szajkowska

  • UCHWALENIE KONSTYTUCJI 3 MAJA

    29.04.2021

    W XVI – XVIII w. w Rzeczypospolitej Obojga Narodów elekcja była i grupa szlachty kraj nam gubiła. Jej egoizm, próżność, hulanki i pycha nasz kraj kochany ku upadkowi spycha.
             Kraje sąsiednie reformy miały i kłótnie u nas wykorzystały. I chociaż Rejtan w drzwiach się położył to król Poniatowski swój podpis złożył. Pod dokumentem o kraju pierwszym rozbiorze  i nikt temu sprzeciwić się nie może. Nie jest wesoło, w kraju jest źle i tylko szlachta wciąż zmianom mówi „NIE”!
    Król Poniatowski  bardzo się  stara, reformy przeprowadza – z elekcją i „liberum veto” się nie zgadza. Szkoły zakłada, obiady czwartkowe organizuje i w czasie spotkań o naprawie kraju dyskutuje, dyskutuje…
             W 1788 roku sejm skonfederowany obrady zaczyna, a szlachta uważa, że to króla wina- chłopi i mieszczanie prawa otrzymają, zwolennicy reform za dziedziczeniem tronu się opowiadają. „Liberum veto” i elekcji nie będzie – szlachta w panice - „co się dzieje, z nami będzie?”
             Mądrzy ludzie radzili, radzili i w końcu uchwalili.
    Dzień 3 maja 1791 roku przyniósł konstytucji uchwalenie – szlachta przygląda się temu z niezadowoleniem.
    WIWAT MAJ! WIWAT KRÓL! WIWAT KONSTYTUCJA! Takie okrzyki słychać i radość na wielu twarzach widać.
    Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Stanisław Małachowski pełni nadziei i, o kraj nasz, troski. Jest to dzień wesoły,  jest to dzień ważny. Cieszy się każdy człowiek rozważny.
             Pierwsza w Europie, druga na świecie i jakże ważna – o tym wszyscy wiecie. Może się uda wiele zmian wprowadzić i upadkowi Rzeczypospolitej jakoś zaradzić?

    …. I się nie udało, nie weszła w życie – Cóż panowie szlachta, do czego dążycie?
             Obrady sejmu kończą się w 1792 roku i nikt nie przewidział szlachty podstępnego kroku. Następne lata dwa kolejne rozbiory przyniosą i będzie to dla Rzeczypospolitej ogromnym ciosem. Kraj niepodległość utraci, a potem już tylko walki rodaków, braci. I walczyć będą 123 lata – 11.11. 1918 r. – to ważna data! I mamy znowu Ojczyznę kochaną , tak w XVIII w. sponiewieraną.

    Objaśnienia
    - elekcja – wybór króla przez szlachtę
    - „liberum veto”- nie, nie pozwalam, nie zgadzam się! – zasada ustrojowa dająca prawo zerwania obrad sejmu.
    - sejm skonfederowany – sejm, podczas którego nie obowiązywało prawo „liberum veto”
    - 1772r., 1793 r., 1795 r.- daty kolejnych rozbiorów Polski
    - 1788r. – 1792r.- obrady Sejmu Wielkiego/ Czteroletniego

     

            

     

  • Czym jest empatia według klasy IVb?

    Empatia – ważne słowo w życiu każdego z nas. Uczniowie klasy IV b poznali jego wartość i ogromne znaczenie, realizując IV moduł innowacji pedagogicznej ,,EMOCJA”. Przygodę z modułem rozpoczęliśmy od określenia naszego samopoczucia za pomocą emotikon. Następnie zastanawialiśmy się nad znaczeniem słowa empatia. Dla lepszego zrozumienia obejrzeliśmy film edukacyjny z serii Uniwersytet Dzieci o tym czym jest empatia i gdzie się znajduje. Zastanawialiśmy się się jakie emocje można czuć w różnych sytuacjach. Rozmawialiśmy również o tym, jak możemy pomóc w takiej sytuacji. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali rysunek – portret mojej emocji.
    Wychowawca Anna Bartniczak 

  • Zmiana organizacji pracy od 26 kwietnia 2021

    Od dnia 26 kwietnia 2021 r. uczniowie klas I-III wracają do nauczania stacjonarnego, hybrydowego. W związku z tym prosimy wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów o zapoznanie się z nową Procedurą organizacji zajęć dla klas I-III od 26 kwietnia, która została umieszczona na stronie szkoły w zakładce "Procedury COVID-19" oraz w załączniku poniżej:

    Procedura_organizacji_zajec_dla_klas_I-III_od_26_kwietnia.pdf

    Zmiana organizacji pracy od 26.04.2021r. - informacje ogólne:

    W związku z wprowadzeniem od dnia 26 kwietnia 2021 roku tzw. nauczania hybrydowego, zajęcia w naszej szkole odbywać się będą zgodnie z planem w dwóch budynkach:

    I A, I B, I C, II A, II C – ul. Myśliwska,

    II B, III A, III B, III C – ul. Nowa.

    W obydwu budynkach świetlica jest otwarta od 6:30 do 15:30

    Plan dojazdów nie ulega zmianie, uczniowie zostaną dowiezieni do obydwu budynku.

    Procedura dotycząca organizacji zajęć: przychodzenie do szkoły, opuszczanie szkoły, przydział sal lekcyjnych w budynku na ulicy Myśliwskiej i ul. Nowej dla klas I-III:

    Wchodzenie do szkoły

    Uczniowie przychodzą do szkoły nie wcześniej niż 15 min. przed rozpoczęciem zajęć (nie dotyczy uczniów dojeżdżających i zapisanych do świetlicy)

    Po przyjściu do szkoły uczeń oczekuje na wejście w wyznaczonym sektorze. Nauczyciel rozpoczynający zajęcia z daną klasą pełni dyżur opiekując się uczniami w ich sektorze 15 min. przed każdą lekcją. Poszczególne klasy wchodzą do szkoły z nauczycielami:

    ul. Myśliwska:

    - wejście główne: IC

    - wejście przy sali gimnastycznej: II C

    - wejście boczne: IA, IB, IIA

    ul. Nowa:

    - wejście przy sali gimnastycznej: IIB

    - wejście główne: IIIA, IIIB

    - wejście boczne: IIIC

    Wychodzenie ze szkoły

    Po zakończeniu zajęć uczniowie są odprowadzani przez nauczyciela do właściwego wyjścia, z zachowaniem zasady niekontaktowania się z innymi klasami.

    Sale lekcyjne, w których odbywają się zajęcia:

    ul. Myśliwska

    I A – 202

    I B – 201

    I C – 108

    II A – 302

    II C – 304

    ul. Nowa

    IIB – klasa biologiczna

    IIIA – klasa fizyczna

    IIIB – klasa historyczna

    IIIC – klasa wos


  • Ogólnopolski konkurs plastyczny "Nasza Flaga"

    W tym roku przypada 230 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA. Aby uczcić to wielkie wydarzenie z historii naszej ojczyzny, uczniowie naszej szkoły z klas VI- VIII  włączyli się do ogólnopolskiego konkursu plastycznego pod hasłem „#Nasza Flaga”. Wkrótce ogłoszenie wyników. Trzymam kciuki za naszych młodych , utalentowanych artystów 😊
    N-l plastyki: Wioletta Pasierbska

  • Klasa IVD na Planecie Twórczego Myślenia

    Klasa IVD podczas zajęć z wychowawcą uczestniczyła w projekcie organizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci zatytułowanym „Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?”. Uczniowie uczestniczyli w cyklu lekcji o emocjach. Poznali emocje podstawowe, czyli smutek, radość, wstręt, złość, strach. Podczas ostatnich zajęć wybrali się na Planetę Twórczego  Myślenia. Znaleźli tam kufer z wieloma przedmiotami używanymi przez mieszkańców planety. Służyły one do innych czynności niż na Ziemi. Uczniowie rozszyfrowywali do czego służy dany przedmiot na nowej planecie. Na podsumowanie zajęć każdy stworzył swoją własną wieżę NAJ… najpiękniejszą, największą, najdziwniejszą, najsłodszą. Kreatywnym pomysłom nie było końca.

    Aleksandra Reimus

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Arkadego Fiedlera w Nowem
    86-170 Nowe, ul. Myśliwska 2 b
  • ul.Nowa - 52 33 28 570
    ul.Myśliwska - 52 33 28 571

    administrator B. Łepek, M. Jopek

Galeria zdjęć