INNOWACJA "Wspólna gimnastyka buzi i języka"

2-XI16r.

Tygodniowy zestaw ćwiczeń na drugi tydzień listopada.

JESIENNA POGODA

1. Dłonie leżą na karku. Wdech- przesuwamy łokcie silnie do tyłu, wydech- łokcie powracają do przodu, aż do zetknięcia się.

2. Nadymanie policzków na zmianę prawego i lewego- wieje wiatr.

3. Wysuwanie języka na brodę i do nosa.

4. Rytmiczne wypowiadanie tekstu wiersza:

DESZCZYK– Lucyna Krzemińska

Szumi, szumi, drobny deszczyk.

Płacze, płacze kapuśniaczek. (dzieci uderzają czubkiem języka w górne podniebienie)

A nasz kasztan, szumi, szumi kiedyż wiosnę znów zobaczę, (dzieci unoszą rączki do góry, szumią– „szuszuszu”).
Szpak szczebiocze na kasztanie.

Ciesz się, ciesz się, że deszcz pada (dzieci wysuwają wargi do przodu i naśladują ptasi dzióbek; ptak szczebioce- dzieci rozchylają wargi i łączą je, podobnie jak przy cmokaniu)

Taki deszczyk dla kasztana jest jak pyszna lemoniada  (dzieci udają, że piją lemoniadę przez rurkę i wciągają ze świstem powietrze)

Już niedługo po przylaszczki, w las popędzi Jaś z Bartoszkiem  (dzieci przesuwają języczek po krawędzi zębów – raz górnych, raz dolnych)

Szumi, szumi drobny deszczyk, będzie wiosna jeszcze troszkę (dzieci uderzają czubkiem języka w górne podniebienie).