Izba Regionalna

Realizacja zadań

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZADAŃ Z ZAKRESU EDUKACJI REGIONALNEJ W SZKOLE  PODSTAWOWEJ NR 2 IM.ARKADEGO FIEDLERA W  NOWEM

Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowem realizuje zadania z zakresu edukacji regionalnej. Są one ujmowane w corocznych planach pracy szkoły.

• W 2004 roku został stworzony Program Edukacji Regionalnej „ Kociewie- nasza mała Ojczyzna”. Program został wpisany do szkolnego zestawu programów. Zawiera on szczegółowe cele, metody oraz zadania, systematycznie realizowane w klasach I-III. W klasach IV-VI treści realizuje się podczas ścieżki społecznej.
  • Nauczyciele-regionaliści systematycznie biorą udział w warsztatach, prowadzonych przez instruktorów OPP w Starogardzie Gd. Brali oni również udział w tworzeniu Elementarza Gwary Kociewskiej „ Gadómy po naszamó”. Nasza placówka zakupiła 13 sztuk elementarzy i są one dostępne w szkolnej bibliotece, jak również inne wolumeny dotyczące szeroko pojętego regionalizmu.
  •  Corocznie w szkole organizowane są konkursy recytatorskie. Nasi uczniowie systematycznie zajmują czołowe miejsca w finale tego konkursu w Starogardzie Gdańskim.
  • Od 2006 roku nasi uczniowie są laureatami trzyetapowej Olimpiady Regionalnej „ Gzubów pojancie ło Kociewiu”. W roku 2006, sześcioosobowa reprezentacja  uczniów z klas I-VI, zajęła I miejsce w finale w Starogardzie Gd. W 2007 również było to I miejsce, a w 2008 II miejsce. Na etapie powiatowym były to również zaszczytne I miejsca.
  • W 2007 roku w naszej placówce została zorganizowana impreza środowiskowa „ DZIEŃ KOCIEWSKI”. Rano uczniowie oglądali scenki z dawnego życia na Kociewiu. Wysłuchali pogadanek temat pracy pszczelarza, stolarza, tapicera, obserwowali wyplatanie wyrobów z wikliny oraz zwiedzali wystawy regionalne ( fotografie chat, haftów, starych sprzętów), stworzone na tę okoliczność. Po południu dołączyli rodzice. Mieli oni możliwość kosztowania swojskiego chleba, zakupić wyroby rękodzieła oraz wysłuchać kapeli „ Rychławiaki”, z którą szkoła współpracuje.
  • W szkole działa kółko regionalne, prowadzone przez nauczyciela-regionalistę. Prowadzone jest aktywnymi metodami, min. poprzez wycieczki do muzeum, czy udział w „Zielonej szkole” w Szpęgawsku.
  • W 2005 roku w szkole został wygospodarowany kącik, w którym została stworzona izba regionalna, w której zostały zgromadzone eksponaty. Niejednokrotnie nauczyciele pozyskiwali je z własnych środków finansowych, jak również odnawiali je we własnym zakresie.
  • W roku szkolnym 2009/10 w każdej klasie I-III realizowana jest przez nauczyciela-regionalistę 1 godzina z zakresu edukacji regionalne.

Opracowanie raportu:

Katarzyna Balewska - nauczyciel SP nr 2 w Nowem