INNOWACJA "Wspólna gimnastyka buzi i języka"

INNOWACJA PEDAGOGICZNA

W ZAKRESIE ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

W KLASACH I-III

"WSPÓLNA GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA"

Zajęcia logopedyczne zwykle są kojarzone z pracą nad korygowaniem wad wymowy. Tymczasem, w związku z lawinowym rozwojem mediów i coraz szerszym posługiwaniem się tą  nową drogą komunikacji, niezbędne wydaje się nie tylko poprawne pod względem artykulacyjnym posługiwanie się mową, ale również zwracanie uwagi na estetykę wypowiedzi, zachowanie norm językowych, czy prozodię języka.

W tym celu niezbędne jest działanie profilaktyczne, ewentualnie korygujące błędy językowe z wykorzystaniem ćwiczeń w zakresie ortoepii oraz emisji głosu.

Tego rodzaju ćwiczenia proponuję dzieciom klas I-III w roku szkolnym 2016/17, aby zachęcić je do mówienia wyraźnego, estetycznego oraz barwnego zarówno ze względu na bogactwo słownika, jak również poprawność językową.

Ćwiczenia będą realizowane w ramach innowacji pedagogicznej w klasach I-III pod nazwą „Gimnastyka buzi i języka. Jeden raz w tygodniu będę wykonywała ćwiczenia profilaktyczne w każdej z klas młodszych. Wychowawcy będą mogli wykonywać ćwiczenia z uczniami w pozostałe dni tygodnia. Tygodniowe zestawy ćwiczeń zostaną udostępnione również  rodzicom na stronie internetowej szkoły. Zachęcam do  kontynuowania ćwiczeń w domu.

Logopeda- Janina Badziąg- Grabowska