KAMPANIA "Jestem zawsze kulturalny"

Zachowanie w środkach komunikacji.

      Lekcja 6 - luty 2015r.


                                                        

 

Coraz częściej podróżujemy. Czas więc, aby przekazać kilka informacji o tym, jak zachować się w różnych środkach transportu.

W samochodzie też cię widzą  

                Niektórzy kierowcy czują się w samochodzie jak we własnych czterech ścianach. To błąd! Choć dłubanie w nosie w czasie postoju na światłach jest domeną panów, ty też pamiętaj, by gwałtownie się nie drapać, nie sprawdzać, czy masz oczko w rajstopach i nie dłubać w zębach.

W autobusie, tramwaju i pociągu - drobiazgi, które ułatwiają życie

                Autobus, tramwaj czy inny środek transportu miejskiego to często nasza codzienność. Rzeczywiście podróż tymi pojazdami, szczególnie w godzinach szczytu nie należy do przyjemności, jednak należy postarać się, by podróż przebiegała w jak najmilszej atmosferze.

Rozmowy telefoniczne


                W miejscach publicznych rozmowy telefoniczne ogranicz do absolutnego minimum, chyba że znajdziesz ustronne miejsce, gdzie będziesz mógł spokojnie kontynuować rozmowę. Nie chodzi tu o to, że tobie trudno rozmawiać. To ty będziesz przeszkadzać innym. Współpasażerowie w pociągu czy autobusie na pewno nie chcą słuchać, jak spędziłeś dzień.

                 Elektryzujący dzwonek twojego telefonu nie musi stawiać na baczność wszystkich dookoła. Wybierz sygnał, który ty łatwo rozpoznasz, ale który nie będzie drażnił innych i nie będzie wybijał się ponad wszystkie inne dźwięki.

Wsiadanie

                Zawsze tak stajemy przed wejście do środka komunikacji miejskiej, by umożliwić innym wysiadanie.

Przepuszczamy przodem osoby starsze, niepełnosprawne, z wózkami, z bagażem i kobiety (jeżeli jesteśmy mężczyznami).

Pomagamy wsiąść tym, którzy mają z tym kłopoty.

Nie pchamy się, brutalnie do środka, gdy jest tłok. Postarajmy się to zrobić delikatnie, przepraszając równocześnie osoby, które już znajdują się w środku.

Zawsze przepuszczamy  osoby starsze, nawet jeżeli potem nie będziemy mieli miejsca siedzącego. Zawsze starajmy  się być uprzejmi wobec innych pasażerów, nie odmawiajmy drobnych przysług jak, np. skasowanie biletu czy pomoc w wyniesieniu wózka.

 

Jak siedzieć w autobusie/tramwaju

                Savoir  vivre nakazuje nam zawsze myśleć o innych, pamiętać o ich dobru, dobrym samopoczuciu, wygodzie.

                Ludzie często nie realizują tych wskazań w autobusie. Jeden drobny przykład. Gdy są dwa siedzenia obok siebie i na jednym z nich ktoś już siedzi, to gdy ta druga osoba siada, ta pierwsze nie tylko powinna się maksymalnie podsunąć do krawędzi siedzenia, ale zrobić więcej miejsca również w ten sposób, że ręce przenieść na swoje ciało (a nie trzymać je wzdłuż ciała). Szerokość siedzeń w autobusach jest taka jakby ich konstruktorzy zakładali, że ludzie pozbawieni są rak. Niewygodę współpasażerów często powodują mężczyźni, którzy siadając rozkładają szeroko (brzydko) nogi. Skutek jest taki, że kobieta (albo i mężczyzna) siedząca obok musi albo zgadzać się na to, aby noga mężczyzny dotykała jej nogi, albo niewygodnie ścieśnić swoje nogi.

                Zawsze powinniśmy być grzeczni. Zawsze zatem ustępujemy. Poza tym unikamy wszelkich sytuacji, w których może pojawić się niegrzeczność czy wulgarność, kłótnia itp. A więc ustępujemy, aby uniknąć takich sytuacji i nie zwracamy uwagi.

Dobro innych

                Jeżeli dorosły podróżuje z dzieckiem i trzyma je na kolanach zwraca uwagę, by nie ubrudziło butami siedzenia lub ubrania osoby siedzącej naprzeciwko. Dziecko nie powinno też krzyczeć ani biegać po autobusie, bo to nie jest ani grzeczne ani bezpieczne. Gdyby jednak pociecha zrobiła coś niedozwolonego jego opiekun nie powinien udawać, że tego nie zauważył tylko przeprosić.

Ustępowanie miejsca

                Jeżeli stoi osoba starsza, to trzeba jej ustąpić miejsca.  Gdy podczas jazdy do autobusu czy tramwaju wsiądzie osoba starsza, niepełnosprawna czy kobieta w ciąży to koniecznie należy ustąpić miejsca siedzącego, bez względu na to czy jesteś dziewczyną,  czy chłopcem. Zawsze miejsca ustępuje osoba bardziej kulturalna, nie należy oglądać się, że ustąpi ktoś inny.

Wszystkim w takim samym stopniu wypada ustąpić miejsca siedzącego osobom potrzebującym.

Kierowca

                Podczas jazdy miejskimi środkami komunikacji należy też miło traktować kierowcę. Jeżeli coś w zachowaniu kierowcy Ci nie odpowiada grzecznie mu o tym powiedz, a nie krzycz na cały autobus. Wówczas atmosfera podróżowania nie jest przyjemna.

W samolocie

  1. Jako pierwsi na pokład wchodzą: osoby niepełnosprawne, rodziny z małymi dziećmi i osoby starsze.
  2. Podczas lotu należy bezwzględnie wykonywać polecenia personelu pokładowego.
  3. Nie należy traktować personelu jak opłaconą służbę.
  4. Nie uprzykrzaj podróży innym pasażerom – nie zagaduj nikogo na siłę.
  5. Zanim rozłożysz swoje siedzenie, zapytaj pasażera za sobą.
  6. Nie zaglądaj nikomu do laptopa, nawet gdyby jego właściciel oglądał świetny film.
  7. Nie wdawaj się w rozmowy w przejściu między fotelami.
  8. Staraj się trzymać rzeczy w swojej przestrzeni pokładowej – nie zarzucaj nimi pasażera siedzącego obok.
  9. Jeśli oglądasz film lub słuchasz muzyki z laptopa, używaj słuchawek.
  10. Nie spędzaj za dużo czasu w toalecie bez potrzeby i dbaj o czystość w tym miejscu.
  11. Nie klaszcz podczas lądowania – to nie jest manewr kaskaderski, ale rutynowa czynność podczas każdego lotu.

 

Miłego podróżowania!!!

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Arkadego Fiedlera w Nowem
    86-170 Nowe, ul. Myśliwska 2 b
  • ul.Nowa - 52 33 28 570
    ul.Myśliwska - 52 33 28 571

    administrator B. Łepek, M. Jopek

Galeria zdjęć