Ja nie śmiecę.
Lekcja 8 (kwiecień 2015r.)
Kulturalny człowiek, to nie tylko ten, który umie ubrać się stosownie do okoliczności, czy wie w jaki sposób zachować się przy stole. To osoba, która zawsze pozostawia po sobie porządek, bez względu na okoliczności i miejsce, w jakim się znajduje.
Na ulicy, w parku
W takich miejscach, z których korzysta wiele osób jednocześnie należy zachowywać się szczególnie poprawnie, ponieważ nigdy nie wiadomo, co nas może spotkać, a tym bardziej niemile zaskoczyć np. odpoczynek w parku po długim spacerze nie będzie możliwy, jeśli na długo wypatrywanej ławce ktoś pozostawił ślady butów i błota. Wyrzucanie jakichkolwiek śmieci wprost na chodnik lub zaśmiecanie terenu wokół ławek jest niedopuszczalne.
Pies – problemy podstawowe
Bardzo często wielbiciele i właściciele psów sądzą, że miłość do swoich czworonogów jest wystarczająca i żadne zasady ich nie obowiązują. Nic bardziej mylnego. Gdy jesteśmy na spacerze z psem poza tym, że nie pozwalamy mu zaczepiać ludzi, nigdy nie dopuszczamy do tego, by ktoś mógł się go przestraszyć lub z jego powodu zdenerwować. Nie wchodzimy nigdy z psem tam, gdzie wejście psów jest zabronione. Nie pozwalamy mu wchodzić do piaskownic dla dzieci. Oczywiście, sprzątamy po nim. Puszczamy go bez smyczy tylko wtedy, gdy wiemy, że nie będzie żadnego problemu. Zawsze przestrzegajmy przepisów, również lokalnych, dotyczących zwierząt. One chronią środowisko i innych ludzi.
Na korytarzu szkolnym i boisku
Na terenie szkoły zachowujemy czystość nie tylko w szkolnych toaletach, gdzie jakby ktoś nie wiedział, korzystamy ze spłóczek w WC, a papierowe ręczniki i inne odpadki wrzucamy wyłącznie do koszy na śmieci. Dotyczy to również pozostałych części budynku i otoczenia. Resztki pośniadaniu wyrzucamy wyłącznie do koszy. Podobnie postępujemy z butelkami i innymi opakowaniami po napojach. Dzięki temu zyskamy nie tylko sympatię pań, które sprzątają w szkole, ale również i my sami będziemy mieli wokół siebie przyjemne i czyste otoczenie.
Wakacje i wyjazdy w celach turystycznych są wspaniałe, ale pod pewnymi warunkami. Jeżeli korzystamy z noclegów w hotelach, pensjonatach, czy domkach letniskowych, jesteśmy zobowiązani do pozostawienia ich przynajmniej w takim stanie, w jakim je zastaliśmy. Oznacza to, że nie niszczymy i nie demolujemy pomieszczeń tylko dlatego, że do nas nie należą. Należy zwrócić uwagę na oznaczenia w łazienkach. Zwykle pozostawienie ręcznika na podłodze oznacza, że osoba sprzątająca pokój ma go zabrać do prania, a odwieszony na wieszaku, że jeszcze z niego korzystamy. Pod żadnym pozorem nie przywłaszczamy sobie hotelowego wyposażenia.
Piknik w lesie daje wiele radości, ale pamiętajmy, aby nie pozostawiać po nim żadnych śmieci. Niejadalne rzeczy przynosimy z powrotem do domu i tutaj wyrzucamy do odpowiednich śmietników.
Nasze zachowanie na plaży również świadczy o naszej kulturze. W żadnym wypadku nie pozostawiamy lub nie zakopujemy w piachu papierów, słomek, resztek jedzenia, opakowań po napojach i innych rzeczy, które wnieśliśmy na plażę. Służą do tego pojemniki umieszczone najczęściej pod wydmami lub przy wyjściu z plaży. Obecnie dają one nawet możliwość segregacji odpadów. Na pewno milej będzie biwakować czy plażować, kiedy nie będziemy zmuszeni robić tego na wysypisku śmieci lub zaczynać wypoczynek od sprzątania po kimś, kto był w tym miejscu przed nami. Niedopuszczalne jest również korzystanie z kąpieliska przeznaczonego dla ludzi przez wprowadzanie do wody jakichkolwiek zwierząt. Mogą one biegać wyłącznie w kagańcu lub być prowadzone na smyczy. Oczywiste jest, że zawsze i wszędzie sprzątamy po swoich zwierzętach.