AKCJA "Jestem zawsze kulturalny w praktyce"

PODSUMOWANIE

Podsumowanie akcji „Jestem zawsze kulturalny- w praktyce"

W roku szkolnym 2015/16 przeprowadzono całoroczną akcję pod nazwą " Jestem zawsze kulturalny- w praktyce",  zgodnie z zadaniem z planu wychowawczego.  Chcieliśmy dowiedzieć się, czy uczniowie naszej szkoły potrafią stosować zasady savoir-vivre'u w codziennym życiu, które poznali w ubiegłym roku szkolnym podczas kampanii pod nazwą   „Jestem zawsze kulturalny”.
Na stronie internetowej naszej szkoły zamieszczone zostały artykuły z cyklu: REPORTER NA TROPIE DOBREGO ZACHOWANIA. Były to krótkie wywiady na wybrane przez prowadzącą akcję tematy. Pokrywały się one ze zrealizowanymi tematami w ubiegłym roku szkolnym. Zostały one przypisane poszczególnym miesiącom roku szkolnego. Były to następujące tematy:
IX- Witamy się i żegnamy.
X- Miejsca szczególne: kościół, cmentarz, muzeum, teatr.
XI- Korzystanie z urządzeń w miejscach publicznych.
XII- O zachowaniu się przy stole, życzenia wigilijne.
I- Zachowanie na balu, w klubie, na dyskotece.
II- Zachowanie w środkach komunikacji.
III- Higiena osobista.
IV- Ja nie śmiecę.
V- Zachowanie się w urzędach, bibliotece, na pływalni.
VI- Strój na każdą okazję.
W październiku dla klas IV-VI zaprezentowano w ramach naszej akcji przedstawienie teatralne. Nosiło ono tytuł „Dobre rady”, a zagrali w nim aktorzy z teatrzyku CUDA I DZIWY pod kierunkiem pani Julity Derzewskiej. Zostało ono gorąco przyjęte przez uczniów i skłoniło do refleksji nad własnym zachowaniem.
Dobór uczniów do wywiadów był częściowo przypadkowy (rozmawiał ten, kto miał na to ochotę), ale opiekun akcji określił klasy na poszczególne miesiące tak, aby wywiadami były objęte wszystkie klasy w czasie, kiedy prowadzona była akcja.
            Sądzę, że akcja realizowana była sprawnie i miała pozytywny przebieg, ponieważ okazało się, że wielu uczniów chętnie brało udział w wywiadach oraz wiedziało, jak prawidłowo zachować się w różnych życiowych sytuacjach. Natomiast osoby, które nie wiedziały jak należy postąpić, dowiadywały się od swoich rówieśników lub prowadzącej wywiad.
Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy wypowiadali się na proponowane przeze mnie tematy. Sadzę, że wielu z Was zastosuje w życiu poznane zasady dobrego i prawidłowego zachowania się w różnych sytuacjach życiowych.
                Odpowiedzialna za realizację - Janina Badziąg-Grabowska