PROFIL SZKOŁY HISTORIA PATRON HYMN SZKOŁY SAMORZĄDZIK NAUCZYCIELE SU OBCHODY XX ROCZNICY NADANIA IMIENIA SZKOLE HARMONOGRAM dni wolnych PROGRAM DLA SZKÓŁ SPOTKANIA Z RODZICAMI RAPORT EWALUACJI 2015 RADA RODZICÓW KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2023/2024 KALENDARZ uroczystości, imprez, konkursów 2023/2024

HISTORIA SZKOŁY

Czwartego września roku 1978 ku radości dzieci, nauczycieli oraz rodziców została oddana do użytku nowa szkoła podstawowa przy ulicy Myśliwskiej. Nauka do tej pory odbywała się w szkole przy ulicy Nowej, gdzie pracowano na trzy zmiany, a lekcje odbywały się w trzech budynkach. Nasza nowa szkoła to jasny, przestrzenny budynek o trzech kondygnacjach. Sami zadbaliśmy o jej wewnętrzny wygląd.

W uroczystości otwarcia Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowem uczestniczyli uczniowie wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych mieszczących się na terenie miasta oraz delegacje uczniów i kierownictwo placówek wiejskich.

Zbiorcza Szkoła Gminna- Szkoła Podstawowa nr 2 rozpoczęła pracę z 520. uczniami. Szkole podlegały Szkolny Punkt Filialny w Bochlinie (23. uczniów) oraz Szkolny Punkt Filialny w Mątawach (27. uczniów).

Kadrę dyrektorską stanowili :

• Gminny Dyrektor Szkół – Dyrektor Zbiorczej Szkoły Gminnej – Mieczysław Płaczek
  • Zastępca Gminnego Dyrektora Szkół –  Wacław Drewański
  • Zastępca Dyrektora Zbiorczej Szkoły Gminnej – Helena Wild

Na pełnych etatach pracę zaczęło 16. nauczycieli.

Z dniem 1 lipca 1984 r. Zbiorcza Szkoła Gminna jako jednostka oświatowa przestała istnieć. Gminny dyrektor szkół został Inspektorem Oświaty i Wychowania a jego zastępca przeszedł na emeryturę. Stanowisko dyrektora w SP nr 2 objęła Helena Wild a zastępcą została Felicja Derzewska.

Rok szkolny 1984/85 był pierwszym rokiem funkcjonowania w nowym systemie administracyjnym oświaty.

Przy SP nr 2 dla zabezpieczenia funkcjonowania szkoły w zakresie administracyjno—finansowym i prawidłowego dysponowania budżetem utworzono Ekonomiczno—Administracyjny Zespół Szkół. Rozpoczął on obsługę szkół naszej gminy zabezpieczając ich funkcjonowanie od strony gospodarczej.

W roku szkolnym 1986/87 nastąpiły w szkole zmiany kadrowe. Odeszła na emeryturę dyrektorka Helena Wild i do 1 XII tegoż roku funkcję dyrektora pełniła Felicja Derzewska. Z dniem 1 XII 86 roku powierzono Wieczysławie Jasińskiej, która dotychczas pracowała na stanowisku nauczyciela historii. W roku szkolnym 1989/90 odeszła na emeryturę Felicja Derzewska, która pełniła funkcję zastępcy dyrektora szkoły. Jej stanowisko objęła Wacława Gełdon. W listopadzie 1991 roku, w związku z przedłużającą się chorobą dyrektora szkoły W. Jasińskiej, pełnienie obowiązków dyrektora powierzono Wacławie Gełdon. W marcu 1993 roku Wieczysława Jasińska ze względu na zły stan zdrowia złożyła rezygnację ze stanowiska dyrektora szkoły. W wyniku przeprowadzonego w dniu 14 IV 1993 roku konkursu, dyrektorem szkoły została Wacława Gełdon. Stanowisko z-cy dyrektora szkoły od 1 IX 1993 roku objęła na rok Jadwiga Jasińska, a po niej do dnia dzisiejszego funkcję tę pełni Teresa Raczyńska.

W czasie, gdy zbliżała się X rocznica powstania szkoły, zrodziła się myśl o nadaniu szkole imienia i ufundowaniu sztandaru. 8 lutego 1989 roku Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy – Kuratorium Oświaty i Wychowania przesłał na ręce dyrektora szkoły pismo, w którym informuje, że Ministerstwo Edukacji Narodowej wyraziło zgodę na nadanie Szkole Podstawowej Nr 2 w Nowem imienia Arkadego Fiedlera. Równocześnie z nadaniem imienia szkoła otrzymała sztandar. Przekazali go przedstawiciele Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru: Waldemar Studziński, Maria Rakowska i Ewa Podorzymska

W ciągu dwudziestokilkuletniej działalności szkoły prowadzone są zebrania sprawozdawczo – wyborcze Samorządu Uczniowskiego, ślubowanie klas pierwszych w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, ślubowanie absolwentów w dniu zakończenia roku szkolnego, imprezy okolicznościowe organizowane przez nauczycieli i młodzież dla rodziców uczniów, dla środowiska.

Organizowane są również wycieczki turystyczno – krajobrazowe poszczególnych klas, wycieczki do teatru, biwaki, zimowiska w szkole, dożywianie, akcja “szklanka mleka” i dowożenie dzieci.
                W okresie od 1978 roku do 2009 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Arkadego Fiedlera w Nowem pracowało 110 nauczycieli a  szkołę ukończyło 2549 absolwentów.
                W tradycję naszej szkoły wpisała się rywalizacja o miano KLASY SZTANDAROWEJ.
               27 listopada 2009 roku uroczyście obchodziliśmy XX rocznicę nadania szkole imienia Arkadego Fiedlera. W tym dniu społeczność lokalna przekazała szkole nowy sztandar.

W czerwcu 2013 roku po przejściu na emeryturę Wacławy Gełdon, dyrektorem szkoły została Mirela Jankiewicz - dotychczas nauczycielka matematyki. Stanowisko zastępcy dyrektora sprawuje w dalszym ciagu Teresa Raczyńska.