PROFIL SZKOŁY HISTORIA PATRON HYMN SZKOŁY SAMORZĄDZIK NAUCZYCIELE SU OBCHODY XX ROCZNICY NADANIA IMIENIA SZKOLE HARMONOGRAM dni wolnych PROGRAM DLA SZKÓŁ SPOTKANIA Z RODZICAMI RAPORT EWALUACJI 2015 RADA RODZICÓW KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2023/2024 KALENDARZ uroczystości, imprez, konkursów 2023/2024

PROGRAM DLA SZKÓŁ

"Owoce i warzywa w szkole”

Nasza szkoła przystąpiła do "PROGRAMU DLA SZKÓŁ” realizowanego przez Agencję Rynku Rolnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Program skierowany do uczniów klas I - V szkoły podstawowej, ma przeciwdziałać otyłości u dzieci i zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, spowodowanym nieodpowiednią dietą.

Celem programu jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie.

Dzieci otrzymują bezpłatnie dwa, trzy razy w tygodniu świeże owoce, warzywa i soki, przygotowane do bezpośredniego spożycia, spełniające wymagania jakościowe i zdrowotne określone w przepisach Unii Europejskiej i przepisach krajowych.

PRODUKTY W PROGRAMIE:

·         świeże owoce

·         świeże warzywa

·         soki owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne

Uczniowie bardzo chętnie spożywają oferowane produkty, co z pewnością przyczyni się do wyrobienia nawyku prawidłowego odżywiania oraz wpłynie na poprawę ich zdrowia.

W ramach programu dzieci mogą bezpłatnie otrzymywać owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne oraz brać udział w działaniach edukacyjnych przeprowadzanych przez szkoły podstawowe mających poprawić wiedzę uczniów na temat zdrowych nawyków żywieniowych, pochodzenia żywności i rolnictwa oraz przeciwdziałania marnotrawieniu żywności.

Produkty owocowo-warzywne objęte programem to:

• owoce: jabłka, gruszki, śliwki, truskawki
  • warzywa: marchew, rzodkiewka, papryka słodka, kalarepa, pomidorki
  • soki: owocowe, warzywne, mieszane

W każdym z 10 tygodni w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 dzieciom udostępnia się co najmniej 4 porcje owoców i warzyw. Łączna liczba porcji owoców i warzyw otrzymywanych przez jedno dziecko w ramach komponentu owocowo - warzywnego w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 wynosi 45.

Produkty mleczne objęte programem to:

•  mleko białe
  •  jogurt naturalny
  •  kefir naturalny
  •  serek twarogowy

W każdym z 10 tygodni w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 dzieciom udostępnia się co najmniej 3 porcje mleka i przetworów mlecznych. Łączna liczba porcji mleka i przetworów mlecznych otrzymywanych przez jedno dziecko w ramach komponentu mlecznego w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 wynosi 40.