Jednym z etapów diagnozowania logopedycznego jest „ diagnoza różnicowa” . Polega ona na odgraniczeniu zaburzeń podobnych w swych objawach. Wymaga ona od terapeuty ogromnej wiedzy i doświadczenia, ponieważ zaburzenia mowy wyodrębnione jako osobne jednostki nozologiczne, często współwystępują.
Poniżej chciałabym pokazać różnice miedzy afazją i pragnozją, która jest określana również jako „ nieafatyczne zaburzenie mowy”.
Według definicji afazji zaproponowanej przez J. Panasiuk, afazja służy do określania zaburzeń mowy, które są konsekwencją ogniskowych uszkodzeń mózgu zlokalizowanych tzw. obszarze mowy w półkuli dominującej.
Natomiast pragnozja, również zdaniem J. Panasiuk, to zaburzenie mowy nabyte na skutek ogniskowego uszkodzenia podległej półkuli mózgu ( zwykle prawej) w zakresie zachowań językowych i komunikacyjnych.
Zarówno afazja, jak i pragnozja mogą być wynikiem schorzenia naczyniowego, urazu czaszkowo-mózgowego, zmian nowotworowych, choroby degeneracyjnej, zatrucia toksynami, czy infekcji bakteryjnej, wirusowej, bądź grzybiczej.
Rozpoznanie pragnozji występuje, gdy u chorego obserwuje się organiczne uszkodzenie mózgu w obrębie podległej półkuli mózgu i zaburzenia czynności poznawczych, w tym zachowań językowych i komunikacyjnych. Należy także uwzględnić objawy neurobehawioralne, ponieważ mogą one rzutować na wynik prób diagnostycznych pacjentów.
Do kryteriów pozwalających na zdiagnozowanie pragnozji w przypadku uszkodzenia prawej półkuli należą: brak rodzinnej leworęczności, ogniskowe uszkodzenie zlokalizowane wyłącznie w półkuli toż stronnej co dominująca ręka, brak uwarunkowań społecznych, które mogłyby modyfikować dominację półkulową.
W zależności od lokalizacji uszkodzenia pacjenci mają typowe dla tego miejsca objawy. I tak uszkodzenie w przedniej części półkuli prawej to:
Ogniskowe uszkodzenia w tylnej części półkuli prawej:
Uszkodzenie skroniowej i/lub ciemieniowej okolicy prawek półkuli to:
Porównanie procesu komunikacji pacjentów z afazją i pragnozją zilustruję poniżej w tabeli.
SKUTECZNOŚĆ POROZUMIEWANIA SIĘ |
|
AFAZJA |
PRAGNOZJA |
Nawet przy głębokich zaburzeniach funkcji językowych pacjent potrafi skutecznie komunikować się z otoczeniem. Większość chorych dąży do porozumiewania się. Pacjenci wiedzą, kiedy należy mówić, a kiedy nie. |
Pacjenci inaczej „widzą” i „ mówią”, co stanowi przyczynę nieporozumień z opiekunami i terapeutami. |
DOTYK PODCZAS KOMUNIKACJI |
|
Pacjenci pragną dotyku drugiej osoby, nierzadko sami głaskają rozmówcę po ręku podczas rozmowy. |
Pacjenci często (nie zawsze) zachowują dystans i nierzadko unikają dotyku. |
Podsumowując, diagnozowanie zaburzeń mowy u chorych po przebytych incydentach neurologicznych wymaga od terapeuty określenia, czy jest to organiczne uszkodzenie CUN ( centralnego układu nerwowego). Jeśli tak jest, to jakiej części kory mózgowe dotyczy, jakie czynności zostały zachowane, a jakie zaburzone oraz wskazania deficytów w zakresie języka i komunikacji będących skutkiem uszkodzenia mózgu.
Ten proces wymaga wszechstronnej wiedzy, ponieważ zaburzenia mowy mogą być niespecyficzne i współwystępować ze sobą. Natomiast właściwe rozpoznanie jest pierwszym etapem postępowania logopedycznego.
Logopeda-
Janina Badziąg-Grabowska