Wpływ odruchów na rozwój dziecka - część 2 - ćwiczenia praktyczne dla rodziców

Wpływ odruchów na rozwój dziecka - część 2

- ćwiczenia praktyczne dla rodziców.

Rodzice mogą zapewnić swoim dzieciom harmonijny rozwój obserwując je i wspierając praktycznymi ćwiczeniami. Poniżej podaję przykłady, w jaki sposób pozytywnie można wpływać na wzrastanie i rozwijanie się dzieci w zakresie odruchów.

1. Trening odruchów pierwotnych (0-6 m-ca życia) i odruchów postawy (0-poł.4 r. życia).

Stymulacja układu przedsionkowego

Pasywne typy ruchu:

• Delikatne huśtanie w kołysce, na bujanym krześle, w ramionach matki podczas karmienia.
  • Wożenie w wózku w pozycji leżącej (ruch w poziomie), w spacerówce w pozycji siedzącej, bycie noszonym na rekach, jazda w samochodzie.

Stymulacja układu przedsionkowego – zmysł dotyku – propriocepcja

• Uczenie się unoszenia głowy z pozycji na brzuchu lub na plecach.
  • Uczenie się wspierania ciężaru ciała na przedramionach po opanowaniu kontroli ruchów głowy.
  • Ruchy kopania (uczą dziecko poznawania długości swego ciała).
  • Ruchy sięgania (koordynacja ręki i oka).
  • Ruchy związane z karmieniem (rozwój kontroli okolicy ust, mięśni twarzy, przełykania, oddechu oraz widzenia na małą odległość).
  • Wzrasta kontrola w zakresie utrzymywania postawy; opanowanie ruchów ciała w różnych pozycjach; obracanie się, siedzenie, pełzanie, raczkowanie i stanie.
  • Pod koniec 1 roku życia dziecko może wykonywać gesty w odpowiedzi na określone dźwięki (np. pa, pa, proste zabawy typu kuku).

Bodźce dotykowe

• Karmienie.
  • Kontakt z podłożem i powstający na tej bazie ruch; utrzymywanie ciężaru ciała i przenoszenie środka ciężkości z jednej na drugą w miarę, jak zwiększa się siła mięśni.
  • Ruchy ciała- chwytanie, ssanie, nauka upuszczania przedmiotów, wkładanie przedmiotów                  do ust w celu ich poznania.

Mów do swego dziecka. Śpiewaj mu, recytuj dziecięce, proste wierszyki i czytaj mu. Ogólne brzmienie dźwięków stanie się na tyle dziecku bliskie i znane, że w późniejszym okresie samo przyłączy się do Twojej mowy.

Bodźce wizualne

• Te umiejętności rozwijają się równolegle we współdziałaniu z systemem równowagi oraz treningiem ruchowym:

-      sięganie; ręką do ust, ręką do stopy

• przynoszenie (zbliżanie)przedmiotów do centralnej linii ciała

-     przekładanie przedmiotów z jednej ręki do drugiej.

2. Wzrastająca kontrola postawy.

1-3 r. życia – ćwiczenie kontroli postawy, równowagi i umiejętności ruchowych:

• Używanie zabawek, które są pchane.
  • Chęć badania wszystkiego, co znajduje się w zakresie wzroku dziecka.
  • Aktywność typu wspinanie się na wyższe obiekty.
  • Zabawy za pomocą bujających się pojazdów typu ciężarówka czy pociąg.
  • Poruszające się zabawki: piłka, samochody.
  • Zabawki służące budowaniu; inspirują umiejętność doboru kształtów, np. klocki.

2-4 r. życia- coraz częstsze używanie bardziej skomplikowanych zabawek:

• Zabawki do jazdy posuwistej, napędzane stopami lub pedałami.
  • Zabawy na podłodze za pomocą klocków, pudełek, drewnianych pociągów, lalek i wirujących zabawek (bączki).
  • Proste przedmioty do wspinania się, zjeżdżalnia.
  • Używanie prostej żywej muzyki z prostymi rymami i piosenkami.
  • Zabawy związane z modelowaniem za pomocą plasteliny, zabawy w piasku, pieczenie ciasta razem z mamą, zabawy farbami, zabawy w wodzie.
  • Zabawy w parku – karuzele, zjeżdżalnie, huśtawki.
  • Przebieranie się w różne stroje.

Mów do swego dziecka. Śpiewaj i czytaj swemu dziecku, zachęcaj je do śpiewania razem z Tobą.

1. Dwutorowa droga – trening półkul mózgowych.

4-7r. Życia: nauka przez zmysły – uczenie się przez ciało

Daj dziecku okazję do aktywności fizycznej, kiedy uczysz je nowego pojęcia:

• Podczas czytania dostrajaj uszy dziecka do prostych melodii (prawa półkula).
  • Zachęcaj dziecko do głośnego opowiadania znanych mu historii po tym, jak je przeczytasz (lewa półkula).
  • Wprowadzaj gry ruchowe, piosenki i melodie, aby pomóc dziecku w zapamiętywaniu sekwencyjnych informacji – tabliczka mnożenia, nazwy dni tygodnia (prawa półkula).
  • Wykonuj z dzieckiem zabawy ruchowe, aby rozwinąć jego świadomość przestrzenną – sięganie do góry, skłony. Dotykanie palców stóp, swobodne poruszanie się w przestrzeni, staczanie się ze wzgórza, wspinaczka (obie półkule).
  • Używaj bardziej złożonego sprzętu ( trampoliny, skaczące piłki, deski do bujania się, hulajnogi, jazda na rowerze).

Miłego treningu z dzieckiem i wspaniałych przeżyć podczas bycia razem życzy-

logopeda- Janina Badziąg-Grabowska