Konsekwencje logopedyczne przerostu migdałka gardłowego oraz wysiękowego zapalenia uszu

Czym jest migdałek gardłowy? (anatomia)

W błonie śluzowej gardła występują skupiska tkanki chłonnej: migdałki podniebienne, migdałek gardłowy (trzeci), migdałek trąbkowy, migdałek językowy oraz pasma boczne gardła, grudki limfatyczne tylnej ściany gardła i skupiska tkanki limfatycznej. Otaczając światło gardła, tworzą tzw. pierścień Waldeyera stanowiący pierwszą linię obrony dróg oddechowych i pokarmowych. Pierścień chłonny gardła rozwija się w pierwszych latach życia dziecka i zanika w okresie dojrzewania. Procesom przerostowym w mniejszym lub większym stopniu towarzyszą stany zapalne, które opóźniają jego zanik. Trzeci migdałek rośnie do 20 roku życia. Po tym czasie maleje i pozostaje w formie szczątkowej. Przerośnięty migdał ma wielkość połowy orzecha włoskiego.

Jakie są najczęstsze przyczyny przerostu trzeciego migdałka ?

Najczęstsze przyczyny przerostu trzeciego migdałka spowodowane są:

- genetycznie (rodzinnie)

- przez przewlekłe choroby dróg oddechowych.

Z czym się wiąże przerost trzeciego migdałka?

Patofizjologia trzeciego migdałka powoduje:

- oddychanie przez usta

- brak nawilżenia i ogrzewania jamy nosowo-gardłowej

- infekcje.

Jakie są logopedyczne konsekwencje przerostu trzeciego migdałka?

Konsekwencje logopedyczne i inne efekty przerostu trzeciego migdałka to:

- osłabienie mięśni języka i żuchwy, co powoduje dyslalie: sygmatyzm międzyzębowy w zakresie głosek t/d/n/l; nieprawidłowe realizacje głosek r/sz/ż/cz/dż

- utrudniony przepływ powietrza przez nos, czego efektem jest nosowanie

- krótką fazę wdechu i wydechu, co powoduje przyspieszenie tempa mówienia

- wady zgryzu (tyłozgryz lub zgryz otwarty), których efektem są sygmatyzm wargowo-zębowy lub przyzębowy

- upośledzenie drożności nosa lub całkowite zatkanie nosa (oddychanie ustami) powoduje chrapanie, wybudza dziecko ze snu, dziecko często kaszle, co w efekcie powoduje ciągłe zmęczenie dziecka i jego senność w dzień

- zapalenie zatok (ponieważ wydzielina zalega w zatokach)

- wysiękowe zapalenie ucha (zatyka się trąbka słuchowa), czego efektem jest niedosłuch

- niska waga ciała( dziecko ma mniejszy apetyt, często krztusi się podczas posiłków).

Na czym polega badanie lekarskie i leczenie?

Badanie lekarskie wykonywane jest kilkoma sposobami:

- nosofiberoskopem

- endoskopem sztywnym

- rynoskopię tylną (lusterkiem) wykonuje się u dzieci starszych

- badanie palcem wykonuje się u dzieci młodszych

- badanie nosa

- badanie części ustnej gardła z oceną migdałków podniebiennych oraz podniebienia.

Częstym objawem w badaniu lekarskim jest płyn w trąbkach słuchowych.

Leczenie zachowawcze laryngolog przeprowadza przez trzy miesiące. Stosuje wtedy u dziecka leki przeciwzapalne, przeciwalergiczne, antybiotyki, sterydy donosowe, preparaty anemizujące błonę śluzową. Natomiast pediatra najczęściej  leczy dziecko około roku.

Leczenie operacyjne to tak zwana adenotomia. Przeciwwskazaniem do zabiegu są:

- rozszczep podniebienia

- niewydolność podniebienno-gardłowa

- ostry nieżyt dróg oddechowych

- alergia (to przeciwwskazanie względne)

- przeciwwskazania ogólne na przykład zaburzenie krzepnięcia krwi.

Zdarza się, że mimo operacji migdałek odrasta.

Na czym polega wysiękowe zapalenie ucha i jak się je leczy?

Wysiękowe zapalenie ucha cechuje:

-  szum w uszach

- pełność w uchu

- niedosłuch

- ból.

Patomechanizm polega na zatkaniu płynem trąbki słuchowej.

Badanie polega na wykonaniu badania słuchu w postaci:

- audiometrii tonalnej

- audiometrii impedancyjnej.

Operacja to:

- tympanopunkcja

- drenaż wentylacyjny (dren założony do błony bębenkowej).

Najlepiej operować dziecko po trzecim roku życia.

Neurologopeda- Janina Badziąg- Grabowska

Uwagi: Treść artykułu powstała w oparciu o wykład szkoleniowy przeprowadzony w Zakładzie Logopedii UG w roku 2012 przez lek. med. Grażynę Urbańską.