CELE POSTĘPOWANIA TERAPEUTYCZNEGO W PRZYPADKU AUTYZMU (IX 2021r.)

Terapia logopedyczna dziecka z autyzmem, w odniesieniu do teorii rozwojowych, będzie miała na celu przeprowadzenie dziecka przez kolejne etapy rozwoju komunikacji  i mowy, wypełniając powstałe luki rozwojowe i dając mu szansę na wyrównanie deficytów.

Można przyjąć następujące ogólne cele terapii logopedycznej dziecka z autyzmem:

1. Rozwijanie kluczowych umiejętności społecznych i komunikacyjnych.

Podczas realizacji tego celu praca koncentruje się na kształtowaniu umiejętności podzielenie pola wspólnej uwagi, inicjowaniu interakcji za pomocą kontaktu wzrokowego, kształtowaniu reakcji na gest wskazywania drugiej osoby oraz uczenie wskazywania deklaratywnego.

1. Rozwijanie komunikacji symbolicznej.

Cele związane z komunikacją symboliczną odnoszą się do kształtowania i wzbogacania słownika czynnego i biernego.

1. Rozwijanie funkcji komunikacyjnych.

Cel ten kształtuje w dziecku przekonanie, że słowa ( również symbole graficzne i gesty)- w zależności od możliwości dziecka, mają określoną „ moc sprawczą” i służą do tego, aby zaspokoić różne potrzeby. Funkcje komunikacyjne realizowane przez dzieci do 24 miesiąca życia według Hellidaya (Smyczek, 2007) to:

- funkcja instrumentalna, którą dziecko realizuje poprzez:

• protestowanie
  • upominanie się o przedmiot i akcję jednocześnie
  • domaganie się uwagi;

- funkcja regulacyjna, którą dziecko realizuje poprzez:

• upominanie się o przedmioty
  • upominanie się o akcję;

- funkcja interaktywna, którą dziecko realizuje poprzez:

• okazywanie zainteresowania i uczuć
  • wołanie, pozdrawianie
  • powtarzanie, imitowanie;

- funkcja informacyjna, która dziecko realizuje poprzez:

• odpowiadanie na pytania
  • opowiadanie, opisywanie;

- funkcja personalna (osobista), która dziecko realizuje poprzez:

• nazywanie własnego działania
  • komentowanie;

- funkcja imaginacyjna, którą dziecko realizuje poprzez:

• zabawę znaczeniami i udawanie;

- funkcje heurystyczna, którą dziecko realizuje poprzez:

• zadawanie pytań
  • zdobywanie informacji.
  1. Rozwijanie kompetencji językowej

Cel ten, pozwalający poznać system językowy, jest w przypadku dzieci z autyzmem dużym wyzwaniem. Wymaga pracy na poziomie morfologicznym i składniowym języka, uwzględniając deficyty jakościowe, charakterystyczne dla zaburzeń językowych ze spektrum autyzmu.

1. Rozwijanie kompetencji komunikacyjnej

Cel ten w pracy z osobami z autyzmem dotyczy rozwijania motywacji do komunikacji społecznej, a także praktycznych umiejętności związanych z prowadzeniem rozmowy oraz odpowiednim reagowaniem komunikacyjnym, w zależności od partnera interakcji.

Logopeda-

Janina Badziąg- Grabowska