Rozwój kluczowych umiejętności społecznych dziecka z autystycznym spektrum zachowań w świetle praw rozwojowych (XI 2021r.)

Badania nad wczesnym rozwojem dziecka pokazują, że pewne zdolności są dla jego rozwoju kluczowe. Szczególnie istotne dla rozumienia deficytów w autyzmie są badania nad elementarnym poznaniem społecznym, ponieważ analiza wczesnego rozwoju dzieci wskazuje, że już w pierwszym roku życia można wyodrębnić szereg zachowań, które mogą przyczyniać się do zwiększonego ryzyka diagnozy autyzmu.

Poniższa tabela przedstawia wczesne sygnały występujące w pierwszym roku życia, które mogą być pomocne w diagnozowaniu występowania ryzyka autyzmu.

Behawioralne wskaźniki wskazujące na podwyższone ryzyko ASD

Okres rozwoju, w którym trudności mogą się ujawnić

Nietypowy kontakt wzrokowy

I półrocze 1 r.ż.

Brak lub znacznie ograniczone zainteresowanie bodźcami społecznymi ( w tym twarzą w twarz ludzką), ignorowanie ich, krótki czas patrzenia na ludzi

I półrocze 1 r.ż.

Brak zdolności do naprzemiennego uczestniczenia w interakcjach, ograniczone zdolności inicjowania i podtrzymywania kontaktu

I półrocze 1 r.ż.

Brak odpowiedniej reakcji na komunikaty kierowane do dziecka

I półrocze 1 r.ż.

Brak emocjonalnego dostrojenia do emocji okazywanych przez inną osobę, brak mimiki do sytuacji, nietypowa ekspresja mimiczna

I półrocze 1 r.ż.

Brak uśmiechu w sytuacjach społecznych i innych form okazywania radości w kontakcie społecznym

I półrocze 1 r.ż.

Brak lub znaczne późnienie reakcji na własne imię

8-10. mies. życia

(lub wcześniej)

Brak wskazywania w celu ukierunkowania uwagi innej osoby na interesujący dziecko obiekt

8-12. mies. życia

Zubożona reakcja antycypacyjna

II półrocze 1 r.ż.

Brak podążania wzrokiem za osobą, pokazywaną zabawką, śledzenia tego, co pokazuje lub czemu przygląda się rodzic

II półrocze 1 r.ż.

Brak złożonych zachowań społecznych łączących spojrzenie, ekspresję mimiczną, ton głosu i gestykulację

II półrocze 1 r.ż.

Dziecko może sprawiać wrażenie, jakby „wyłączało się” z otoczenia i nie słyszało, co się wokół niego dzieje

II półrocze 1 r.ż.

Zubożona wokalizacja i gaworzenie, zwłaszcza podczas interakcji z inną osobą

1 r.ż.

Brak domagania się, by być branym naręcze i przytulanym

1 r.ż.

Nietypowy, opóźniony, nieharmonijny rozwój ruchowy

1 r.ż.

Brak rozumienia gestów o znaczeniu społecznym (np. pa, pa).

przełom 1 i 2 r.ż.

Źródło: Pisula E.,2012

W drugim roku życia nietypowe zachowania manifestują się wyraźniej i mogą, chociaż jeszcze nie muszą, występować we wszystkich typowych dla autyzmu obszarach. Najczęściej potwierdzane w badaniach wczesne objawy autystycznego spektrum zachowań dotyczą braku świadczących o gotowości dziecka do nawiązywania relacji, w tym:

• reakcji na swoje imię
  • ograniczonego kontaktu wzrokowego
  • nietypowej ekspresji mimicznej w sytuacjach społecznych
  • braku współgrania emocjonalnego
  • małego zainteresowania bodźcami społecznym zubożałej wokalizacji
  • ograniczonych zdolności naśladowania
  • trudności w tworzeniu wspólnego pola uwagi.

Dla praktyki logopedycznej ważna jest analiza rozwoju umiejętności koniecznych do nawiązywania relacji w kontekście rozwoju normatywnego i zaburzonego. Wiedza ta pozwoli określić etap rozwoju danej umiejętności u konkretnego dziecka i kolejność postępowania podczas oddziaływań terapeutycznych.

Jedną z umiejętności, które utożsamiane są z trudnościami osób z autyzmem, jest kontakt wzrokowy. W rozwoju normatywnym rozwija się on przechodząc następujące etapy:

• odpowiadanie uśmiechem na uśmiech (2.m.ż.)
  • odróżnianie swoich od obcych (4.m.ż.)
  • wyciąganie rączek do osoby (6m.ż.)
  • zabawa „A kuku” (7. m. ż.)
  • umiejętność podążania wzrokiem za spojrzeniem innej osoby (10. m. ż.)
  • rozpoznawanie konkretnego obiektu, na który skierowane jest spojrzenia drugiej osoby, nawet jeśli znajduje się on poza polem widzenia (12-18. m. ż.).

Kolejną umiejętnością, która pozwala dziecku na postępy w rozwoju poznawczym, społecznym, języka i zabawy jest tworzenie wspólnego pola uwagi. Wyznacznikami tej umiejętności są:

• przenoszenie przez dziecko wzroku z przedmiotu na osobę (pojawia się pomiędzy 9- 12. m. ż.)
  • monitorowanie kierunku spojrzenia drugiej osoby (pojawia się pomiędzy 11- 14.                 m. ż.)
  • ukierunkowanie czyjej s uwagi (pojawia się pomiędzy 13-15. m. ż.).

Bezpośrednio z umiejętnością tworzenia pola wspólnej uwagi wiążą się umiejętności działania naprzemiennego i naśladownictwa. Te umiejętności są swoistym „dialogiem                 w działaniu” i stanowią rusztowanie pod późniejszą umiejętność mowy. W normatywnym rozwoju przebiegają następująco:

• pierwszy dialog (6-7. m. ż)
  • zabawa „A kuku” ( 7. m. ż.)
  • zabawa typu „ kosi-kosi”, „pa-pa”, tany-tany” (10-12. m. ż.)
  • zabawa na niby (12-18. m. ż.)
  • powtarzanie sekwencji kilku ruchów dorosłego (17-20. m. ż.).

Jednocześnie rozwija się kolejna umiejętność, która można nazwać pierwszym komunikatem niewerbalnym, a mianowicie gest wskazywania. Kształtuje się on około 9. miesiąca życia i początkowo ma charakter wskazywania imperatywnego- jest ono skoncentrowane na przedmiocie i służy zaspokojeniu konkretnej potrzeby. Natomiast około 13. miesiąca życia zaczyna dominować wskazywanie deklaratywne, w którym wskazujący koncentruje się na drugiej osobie, chce podzielić się z nią swoimi emocjami, pokazać jej swoje zainteresowanie lub zwrócić jej uwagę.

Rozwój wczesnych umiejętności społecznych ma znaczenie dla wyższych umiejętności językowych i komunikacyjnych. Pomimo tego, że wiele badań wykazuje, iż zaburzenia tych umiejętności są najwcześniej ujawniającym się defektem w autyzmie, także                 i tutaj przebieg rozwoju u poszczególnych dzieci może być odmienny.