Jak pomóc dziecku jąkającemu się?

Zwracając uwagę na poniższe porady może uda się Państwu zapobiec rozwinięciu i utrwaleniu jąkania.

1. Nie kierujcie uwagi dziecka na jego trudności w mówieniu.

Prośby o powtarzanie nie pomogą, ale pogorszą mówienie.

1. Bądźcie cierpliwi.

Uważnie i do końca wysłuchujcie tego,  co mówi dziecko.

1. Sami bądźcie przykładem poprawnej wymowy.

Rozmawiajcie z dzieckiem wolno i wyraźnie, osiągniecie to przez dokładniejsze, niż zazwyczaj wymawianie samogłosek.

1. Opanujcie swoją ciekawość.

Kiedy dziecko ma trudności, by się wysłowić, nie kierujcie jego uwagi na coś innego np. A może chcesz coś zjeść?.

1. Nie nakłaniajcie dziecka do publicznego mówienia.

Zmuszanie go do wypowiadania pozdrowień, zachęcanie do recytacji podczas uroczystości rodzinnych stresuje dziecko, rodzi i potęguje jego lęk przed mówieniem.

1. Dziecko powinno zawsze mówić za siebie.

Nie może być wyręczane przez innych.

1. Na pytania dziecka odpowiadajcie umiejętnie.

Weźcie pod uwagę jego poziom myślenia. Odpowiedzi powinny być proste i zaspokajające ciekawość.

1. Dbajcie o zdrowie dziecka.

Zapewnijcie mu dostateczną ilość snu we właściwych warunkach, nie obciążajcie go nadmiarem obowiązków.

1. Obserwujcie dziecko i starajcie się zapamiętać te sytuacje, wychwycić ten okres, kiedy mówi bez zacinania.

Zachęcajcie dziecko w tym czasie do jak najczęstszych wypowiedzi.

1. Nie stosujcie kar, ani nie rozpieszczajcie dziecka.

Kiedy dziecko zauważy, że osiąga jakieś korzyści z powodu, że się jąka, nie zrezygnuje z profitów stąd płynących.

1. Pomagajcie dziecku w rozwiązywaniu problemów związanych z mówieniem, ale nie usuwajcie ich z drogi.

Jeśli na przykład dziecko boi się robienia zakupów, to nie posyłajcie go z kartką, którą może tylko pokazać, ale idźcie razem z nim.

1. Sprawcie, aby dziecko nie tylko zrozumiało, że jego mówienie nie sprawia Wam przykrości, ale też odczuło to.

Logopeda – mgr Janina Badziąg - Grabowska