W ostatnich latach bardzo często logopedzi spotykają się z zaburzeniami korowymi u dzieci.
Są to zaburzenia w naturalnym i spontanicznym przyswajaniu mowy i języka. Wywołują je anatomiczne uszkodzenia lub dysfunkcje ośrodkowego układu nerwowego. Dzieci z tymi zaburzeniami mają trudności w zakresie rozumienia i umiejętności wypowiadania się. Zaburzenia te są zmienne (mają miejsce zarówno rekcje prawidłowe jak i nieprawidłowe na ten sam bodziec), a rokowanie jest często niepomyślne, czyli pozostają one na całe życie.
Komponenty zaburzenia są złożone, ponieważ należą do nich zarówno zaburzenia słuchowe, kinestetyczne- czucia ułożenia artykulatorów oraz uszkodzenia mózgu.
W terminologii zaburzenia te mają różne nazwy. Oto one:
Zaburzeniom korowym mogą towarzyszyć inne zaburzenia. Są to na przykład:
W zakresie funkcjonowania intelektualnego tych dzieci możemy wyróżnić trzy możliwości:
W związku z powyższymi informacjami zdiagnozowanie dziecka jest bardzo utrudnione i logopeda wspiera się zawsze specjalistycznymi badaniami dodatkowymi.
Do tych badań należą:
Terapia logopedyczna jest bardzo długa i żmudna, często dająca niewielkie efekty. Trzeba jednak ją prowadzić systematycznie i cierpliwie, ponieważ mózg jest nadal nieodgadniony, plastyczny i czasami daje niespodziewanie szybkie efekty terapii, a czasami trzeba na nie czekać bardzo długo.
Informacje o zaburzeniach korowych dzieci są niezwykle istotne dla nauczycieli pracujących z takimi dziećmi, ponieważ uczniowie niezdiagnozowani lub nie ujawniający wyników badań są niewłaściwie spostrzegani przez nauczycieli. Ich trudności mogą być odbierane jako lenistwo, brak umiejętności społecznych itp.
Logopeda- Janina Badziąg- Grabowska