Zespół Downa nie jest chorobą. Oznacza, że osoba nim dotknięta posiada pewien zestaw cech i objawów wynikających z zaburzonej morfogenezy narządowo - tkankowej. Jest to odmiana chromosomopatii.
Rozwój mowy i języka u dzieci z zespołem Downa podlega takim samym prawom rozwoju, jak i prawidłowo rozwijających się. Wymaga jednak celowo organizowanej, systematycznej , długotrwałej i intensywnej terapii logopedycznej. Z im młodszym dzieckiem podejmie się pracę na rzecz jego ogólnego rozwoju, tym lepsze będą rezultaty.
Poważnym utrudnieniem w opanowaniu umiejętności komunikacyjnych są zaburzenia słuchu, anomalie budowy i funkcjonowania jamy ustnej, trudności w połykaniu i oddychaniu. Ich następstwem są wady zgryzu oraz schorzenia dróg oddechowych, które pogłębiają zaburzenia mowy.
Do istotnych czynników wywierających wpływ na rozwój mowy i języka dziecka z zespołem Downa jest bezpośredni kontakt z rodzicami, rodzeństwem i innymi krewnymi, a także z osobami spoza kręgu najbliższej rodziny. Jawna ignorancja wobec własnego dziecka prowadzi u niego do zachowań, które powszechnie zwracają uwagę otoczenia na przykład wyłączanie się, perseweracja zachowań ( uporczywe powtarzanie zachowania bez względu zmiany kontekstu lub bodźca), nieumotywowany lęk, zobojętnienie wobec świata i ludzi, depresja. Odrzucenie lub obojętność na próby nawiązywania kontaktów z otoczeniem szybko zniechęca osoby z zespołem Downa do podejmowania jakiejkolwiek aktywności.
Do pierwszych prób o charakterze komunikacyjnym, zauważanych u dzieci z zespołem Downa, są: mimika, ruchy głowy lub całego ciała, badające spojrzenia itd. Starsze dziecko reaguje ruchem wspieranym aktywnością głosową na przykład sygnałami dźwiękonaśladowczymi: fu-fu, bam-bam, hau-hau... Właściwe reakcje matki na tego rodzaju sygnały wywołują u dziecka gotowość do podjęcia dialogu i współdziałania, którą to gotowość trzeba utrzymać za wszelką cenę. Podobnie trzeba dążyć do rozwijania wszelkich form dialogowych, dostosowując ich treść do wieku dziecka oraz indywidualnych potrzeb. Pierwsze próby wokalne czynione w obecności matki pozwalają dziecku na wykorzystanie aparatu głosowego, za pomocą którego może ono samo produkować coraz to nowe dźwięki mowy. Pozytywne rezultaty będą w przyszłości zachęcać dziecko jako ucznia, a potem dorastającego człowieka do zadań trudniejszych, będących kolejnym krokiem w jego nieharmonijnym rozwoju.
Oto zestaw komunikatów i sposobów porozumiewania się osób z zespołem Downa drogą niejęzykowej i językowo-słownej komunikacji.
Dziecko (osoba )z zespołem Downa |
|
Rodzaje komunikatów wysyłanych |
Dostępne rodzaje i sposoby komunikowania się z otoczeniem |
Mowa dźwiękowa Gesty Mimika Dotyk Wyraz oczu Postaw ciał ( ruchy ciała) Sygnały patofoniczne, np. pojękiwanie, pokrzykiwanie, posapywanie, popiskiwanie, popłakiwanie, wycie, głośny wrzask, głośny śmiech, krzyk lub płacz Sygnały somatofoniczne- odgłosy płynące z ciała, np. skurcze jelit, bicie serca, czkawka, kaszel, kichanie, chrapanie chrząkanie Spojrzenia (ruchy gałki ocznej- fiksacja wzrokowa- kierowanie wzroku na obiekt poznania, poszukiwanie przedmiotu) Znaki proksemiczne wyznaczające przestrzeń komunikacyjną, np. przybliżanie dziecka do matki, przytulanie, oddalanie się od niej, unoszenie głowy, opuszczanie, odwracanie jej Reakcje oddechowe, np. przyspieszony, wstrzymywany, nierówny ciężki, chrapliwy, świszczący, tłumiony, zwolniony oddech, bezdech |
Komunikacja niejęzykowa Mimiczna Gestowa Dotykowa Gestowo-dotykowa Gestowo-dotykowo-mimiczna Sygnały parafoniczne, np. posapywanie, popiskiwanie, krzyk, płacz, wrzask,, wycie, pojękiwanie, pokrzykiwanie, pomrukiwanie, głośny śmiech Sygnały somatofoniczne, np. skurcze jelit, bicie serca, czkawka, kaszel, kichanie, chrapanie, chrząkanie Reakcje proksemiczne Emocjonalne reakcje ciała Komunikacja językowa Mówienie Pisanie (czytanie) Sygnalizowanie Daktylografia Piktogramy Znaki ikonograficzne (metoda Blissa, obrazki, zdjęcia, znaki informacyjne, szkice, rysunki)
|
Gotowość do podjęcia szeroko rozumianej komunikacji (nadawania sygnałów i ich odbierania) u dzieci z zespołem Downa trzeba często wymuszać w sposób w pełni świadomy i zamierzony, drogą żmudnych ćwiczeń i zabaw podtrzymujących i utrwalających niekiedy bardzo skromne efekty.
Należy wyraźnie podkreślić, że mechanizmem stymulującym intelektualny, emocjonalny i społeczny rozwój mowy i języka u osób z zespołem Downa są więzi łączące je z rodzicami i rodzeństwem. Od jakości i trwałości tych więzi i uczuć, których nie można zamaskować i ukryć, zależy stan psychiczny tych osób, a zwłaszcza ich gotowość do partnerskiego współdziałania i porozumiewania się z najbliższymi, do wymiany myśli i doświadczeń za pomocą dostępnych im środków i sposobów komunikacji interpersonalnej.
Logopeda- Janina Badziąg-Grabowska