Dla osób związanych z terapią mowy oczywiste jest, że w polskiej logopedii funkcjonują dwa skrajne poglądy na temat skróconego wędzidełka języka. Jedni uważają, że skrócone wędzidełko nie ma znaczenia dla powstawania wad wymowy, a inni, że nawet nieznacznie skrócone wędzidełko językowe może powodować zaburzenia mowy różnej intensywności. Taka rozbieżność ma związek z różnymi metodami oceny wymowy i różnymi kryteriami poprawności wymowy, a także ze sposobem oceny wędzidełka języka.
W związku z wieloletnim doświadczeniem i praktyką logopedyczną skłaniam się do poglądów drugiej grupy logopedów. Za B. Ostapiuk i D.Plutą –Wojciechowską mogę śmiało powiedzieć, że:
Oceny budowy wędzidełka dokonuje się już na etapie noworodkowym i niemowlęcym. Można nazwać tę ocenę anatomiczno-funkcjonalną. Analizuje się wtedy najważniejsze czynności prymarne (oddychanie, jedzenie i picie, w tym połykanie). Z badań D. Pluty-Wojciechowskiej wynika, że najważniejszą pozycją języka jest wertykalno- horyzontalana. Aż dziewiętnaście spółgłosek podstawowych wykorzystuje w tworzeniu głównego miejsca artykulacji różne warianty pozycji wertykalno- horyzontalnej.
Typologia wędzidełek zaproponowana przez D. Plutę- Wojciechowską obejmuje pięć poziomów opisujących stan skróconego wędzidełka. Nieprawidłowe wędzidełko języka może być:
Przykłady skróconych wędzidełek języka.
Wędzidełko językowe prawidłowe.
Wędzidełko języka jest zbudowane z włókien kolagenowych typu I i nie podlega rozciąganiu. Biorąc pod uwagę jego budowę w przestrzeni trójwymiarowej, można scharakteryzować je ze względu na długość, grubość, szerokość, a także miejsce i sposób usytuowania przyczepów (w dnie jamy ustnej, na powierzchni podjęzykowej, na zewnątrz śluzówki, pod śluzówką języka). Pochodną stanu wędzidełka za pomocą wymienionych cech jest ruchomość języka. W związku z tym oczywistym jest, że skrócenie wędzidełka jeżyka powoduje:
Poznawanie różnych typów ankyloglosji pozwala na lepszą diagnozę logopedyczną, a także może przynieść korzyści dla lekarzy ordynujących sposób leczenia ankyloglosji.
Logopeda- Janina Badziąg-Grabowska