Realizacja planu terapii logopedycznej z dzieckiem z autyzmem powinna uwzględniać realizację trzech podstawowych założeń metodologicznych:
Skuteczna interwencja logopedyczna w stosunku do dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu musi dotyczyć obszaru społecznego i komunikacyjnego, a nie tylko językowego. Należy również pamiętać, że każda z umiejętności rozwojowych przechodzi przez kolejne etapy kształtowania się. Podejmując się pracy terapeutycznej z dzieckiem z diagnozą opóźnionego rozwoju mowy w wieku trzech lat, logopeda nie zaczyna pracy od rozwijania umiejętności budowania zdań pojedynczych, tylko kształtuje pierwsze komunikaty werbalne oparte na sylabach. Podobnie pracuje się z dzieckiem z autyzmem.
Specyfika funkcjonowania dziecka z autyzmem wymaga dostosowania stylu interakcji dorosłego w zależności od poziomu funkcjonowania, na którym jest dziecko.
Jeżeli pracujemy z dzieckiem z autyzmem nad kluczowymi umiejętnościami, rozwijamy pierwsze relacje zabawy, istotne jest, żeby pamiętać o responsywnym stylu interakcji. Innym ważnym czynnikiem jest dobór sposobu realizacji poszczególnych zadań. I znowu warto odnieść się do rozwoju dziecka neurotypowego, które w większości uczy się przez zabawę.
W kolejnych etapach pracy nad komunikacją i językiem styl interakcji może zmieniać się na dyrektywny, jeżeli dziecko jest już gotowe na to, aby wykonywać polecenia i odpowiadać na pytania.
Logopeda- Janina Badziąg-Grabowska